Answer: a. $5.50
b. $6.1
c. $3,500,000
Explanation:
a. From the question, we are informed that Hawar International is a shipping firm with a current share price of $5.50 and 10 million shares outstanding and that Hawar announces plans to lower its corporate taxes by borrowing $20 million and repurchasing shares.
We are informed that Hawar announces plans to lower its corporate taxes by borrowing $20 million and repurchasing shares. This is a transaction and therefore, the value if the share won't be changed. So, the value for the share will still be $5.50.
b. If the only imperfection is corporate tax rate of 30%, the share price after this announcement will be:
= [30% × (20million/10million)] + $5.50
= [0.3 × 2] + $5.50
= $0.6 + $5.50
= $6.1
Therefore, the share price be after this announcement will be $6.1.
c. If the share price rises to $5.75 after this announcement, the PV of financial distress costs Hawar will incur as the result of this new debt will be:
= ($6.1 - $5.75) × 10,000,000
= $0.35 × 10,000,000
= $3,500,000
Answer:
option (d) $500
Explanation:
Data provided in the question:
Reynolds Construction's value of operations = $750 million
short-term investments = $50 million
accounts payable = $100 million
notes payable = $100 million
long-term debt = $200 million
common stock = $40 million
retained earnings = $160 million
Now,
Firm value of equity
= Free cash flow value + Investments - Debt - Notes payable
= $750 million + $50 million - $200 million - $100 million
= $500 million
Hence,
the correct answer is option (d) $500
Answer:
A) $0
Explanation:
as per IRC section 101g, if the payment exceeds the greater of per actual cost then the excess payment amount will be taxable.
total tax free payment = 360*30
= $10,800
Therefore, The taxable amount is $0
Answer:
Option A is the correct answer (Increases - Increases)
Explanation:
If Dawn had allocated the variances to work in progress rather than on cost of goods sold. Current ratio would increases and the net income would increase also. This is because writing off the variances to cost of goods sold would automatically result into a lower operating income than if it was either prorated to work in progress, finished goods, and cost of goods sold.
Answer:
The correct answer is option C and D.
Explanation:
A perfectly competitive firm has a large number of buyers and sellers. These sellers produce homogenous products. There is no restriction on entry and exit in the market. The firms are price takers.
The market for electricity is not a competitive market because there are few sellers in the market and there is difficulty in entry and exit because of the high cost involved.