Answer:
8.5
Faster than Normal
Explanation:
Charlene Brewster normal time for the operation will be calculated by taking average of times.
( 8.4 + 8.6 + 8.3 + 8.5 + 8.7 + 8.5 ) / 6
= 8.5
The normal time will be calculate by dividing the Charlene Brewster time by performance rating
8.5 / 110% = 7.7
The Charlene work performance is rated as faster than the normal time.
The answer to this question is <span>hire an actress to impersonate an auditor.
A word from an auditor will give more clearance and sense of safety toward a certain financial move.
By using an actress disguised as an auditor, company will make the investment become more trustworthy and avoid suspicion for potential whistle blower from the company.</span>
Answer:
Capacity utilization rate of team 1=4200/4700=0,89
Capacity utilization rate of team 2=3700/4700=0,78
Explanation:
To get the maximum capacity of utilization capacity manager must consider the routine safety and the level where average cost per unit, so we use 4700 widgets per day to get the rate of team 1 and 2.
Capacity utilization rate of team 1=4200/4700=0,89
Capacity utilization rate of team 2=3700/4700=0,78
Answer:
Proactive consumers
Explanation:
Proactive means acting in advance to deal with an unexpected change or difficulty in the future.
Proactive consumers refers a group of consumers who are an intrinsic part of the creative process of developing a product. They are the active consumers. They are not a part of the passive consumers where industry dumps consumer goods.
Proactive consumers are part of the production and marketing process of a product. They make research on how a product can be improved on.
Proactive consumers reject most traditional advertising and use multiple sources—traditional media, the Internet, product-rating magazines, recommendations from friends in-the-know—to not only research a product, but to negotiate price and other benefits.
Answer:
The Managing director wants him to reduce the production cost through the manipulation of figures. This is an unethical practice in Accounting.
Explanation:
The declaration of higher profit is a function of cost minimization. Since Mathew feels pressured to make unethical accounting decision, it implies that his CEO wants him to manipulate cost figures fraudulently so as to declare a higher profit figure.