answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eduardwww [97]
2 years ago
14

The table shows ticket prices for the local minor league baseball team for fanclub members and non-members. For how many tickets

is the cost the same for
club members and non-members?
-

Mathematics
2 answers:
Vladimir79 [104]2 years ago
4 0

Answer with explanation:

Membership fee for club members = $ 30

Ticket Price for for club members =$ 3

Let , number of Club members = x

And,Number of non club members=y

Ticket price for non club members= $ 6

Expressing the above situation in terms of Linear equation

  →30x+3x=6y

   →33x =6 y

Dividing both sides by 3,we get

→11 x=2y

So, when x is multiple of 2=2,4,6,8,...,(For Club Members)

and y is Multiple of 11=11,22,33,44,.....(For Non Club Members)

Ordered pair for Club Members and Non Club Members=(2,11),(4,22),(6,33),......

For these Ordered pairs ,cost is the same for  club members and non-members.

nordsb [41]2 years ago
3 0
The club members would have to buy 2 to have the same amount as one non club members
You might be interested in
Two identical decks of 52 cards are mixed together, yielding a stack of 104 cards. How many different ways are there to order th
kumpel [21]

Answer:

here the order will be 104! =1.029e^{166}

Step-by-step explanation:

since the cards are to arranged in  no particular order that is why we used combination to find the result.

Combination can simply be explained as the method of selecting items from a collection of items where the order of the selections does not matter.

7 0
2 years ago
In a science experiment, Shelly has to weigh a compound in grams. The balance in her school measures in milligrams (mg). Shelly
Oksi-84 [34.3K]
We know, 1 g = 1000 mg
so, 1 mg = 1/1000 g
then, 8,450 mg = 1/1000 * 8,450 = 8.450 g

In short, Your Answer would be: 8.450 Grams

Hope this helps!
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The measure of an angle is seventeen times the measure of a supplementary angle. What is the measure of each angle?
blagie [28]
Supplementary angles are two angles that when add equal 180 degrees.
The supplement of an angle is 180 - n.

n = 17(180 - n)
n = 3060 - 17n
n + 17n = 3060
18n = 3060
n = 3060/18
n = 170

so the unknown angle (n) = 170 degrees and its supplement = (180 - 170 = 10)......= 10 degrees.


3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The table shows the solution to the equation |2x − 5| − 2 = 3:
Reil [10]
First add 2 to both sides, next add 2 + 3 to get 5, next break down the equation into two problems which would be 2x - 5 = 5 and -(2x - 5) = 5, NOT 2x - 5 = -5, so this is the FIRST incorrect step, while step 4 is incorrect because its suppose to be 2x = 5 not 10, that's the second step, not first so answer is:

Answer: A) Step 3.
5 0
2 years ago
The town librarian bought a combination of new-release movies on DVD for $20 and classic movies on DVD for $8. Let x represent t
Galina-37 [17]

Answer:

x = 1, y = 60

Step-by-step explanation:

Value of new-releases (x) = $20 each

Value of classic (y) = $8 each

Total budget = $500

Equation : 20x + 8y = 500

The librarian wants to purchase maximum DVDs. She can get more DVDs of classic movies for $8 as they are less costly.

Lets assume the librarian buys at least one new-release DVD.

x=1

20x + 8y = 500

8y + 20(1) = 500

y = 60

<em>Therefore, in a budget of $500, the librarian can purchase 60 classic movies and 1 new-release.</em>

!!

8 0
2 years ago
Other questions:
  • The heat in the house is set to keep the minimum and maximum temperatures (in degrees Fahrenheit) according to the equation |x –
    13·2 answers
  • a farmers packs 46 apples into trays for market.Each tray holds 6 apples.how many apples are in partially filled tray
    5·1 answer
  • a paint store has 35 gallons of paint in storage, 2/5 of which are for outdoor use. if each gallon cost $22, what is the total c
    7·1 answer
  • Sal exercised by stretching and jogging 5 days last week.
    6·1 answer
  • Suppose the function F(c) represents the earnings of a volleyball team from selling c cupcakes. They are selling each cupcake fo
    5·2 answers
  • A university is trying to determine what price to charge for tickets to football games. At a price of $30 per ticket,
    6·1 answer
  • Average Price A stock analyst plots the price per share of a certain common stock as a function of time and finds that it can be
    13·1 answer
  • Which angles form a linear pair? AnglePRL and AngleLRM AngleORP and AngleMRN AngleMRN and AngleNRO AngleLRP and AngleORP
    11·1 answer
  • Celeste can spend no more than $30 to buy quinoa and rice. She will pay $5 per pound for quinoa and $2 per pound for rice. Which
    8·2 answers
  • The BJ Electrical Company needs to hire master electricians and apprentices for a one week project. Master electricians receive
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!