Answer:
C. $294
Explanation:
The computation of the company's target full - product cost per unit is shown below:
= Target sale price - target sale price × net profit margin
= $420 - $420 × 30%
= $420 - $126
= $294
Simply we deduct the targeted net profit from the targeted sales price so that the accurate target full - product cost per unit can come.
Crises that are caused by volatile international financial flows are in large part PAYMENT advances in technology coupled with GREATER openness in financial market. This is because, financial capital is very volatile and technological advances has enhanced this volatility. Lack of transparency and poor and corrupted governance can intensify the crises.
Answer:
Order size = 50 cars
The number of orders=25
Explanation:
<em>The Economic Order Quantity (EOQ) is the order size that minimizes the balance of ordering cost and holding cost. At the EOQ, the carrying cost is equal to the holding cost. </em>
It is computed using the formulae below
EOQ = √ (2× Co× D)/Ch
Co- Ordering cost, Ch- Carrying cost - D- Annual demand
EOQ= √2× 1000× 1250/1000= 50
Number of cars to be ordered per time, i.e optimal order size= 50 cars
Order size = 50 cars
b)
The number of times orders should be placed per year would be calculated as follows:
The number of orders = Annual demand/ order size
The number of orders= 1250/50 = 25
The number of orders=25
Answer:
The correct answer is E. master production schedules.
Explanation:
Master production schedules is not an input to the aggregate planning process all other options are its input,
Aggregate planning process is an attempt to respond to predicted demand within the constraints set by product, process and location decisions.
Hence, master production schedules is not a relevant input for this planning process but can be a result of the aggregate planning process. In other words master production schedule is formed after aggregated planning has been completed.
Answer:
The entries are as follows
To record estimated returns on Sales
Debit: Sales Refund Payable Account $131,400
Credit: Accounts Receivables $131,400
To record estimated Cost of Sales returns
Debit: Inventory Returns Estimated Account $77,700
Credit: Inventory on Sales on Returns $77,700
Explanation:
To derive the figure for Sales Refund payable for the year
6% of $2,190,000
=
= $131,400
To derive the figure for Inventory cost on Sales Refund payable for the year
6% of $1,295,000
=
= $77,700