Answer:
$75.40
Explanation:
Mark up is a percentage applied on the cost to get the selling price. In other word, the difference between the marked-up amount and the total cost gives the profit of the entity.
To get the target selling price, we would first determine the total cost, then apply the mark up percentage on the cost and add the result to the cost.
Total cost per unit
= $12 + $4 + $9 + $10 + $5 + $12
= $52
Amount of mark up
= 45% * $52
= $23.40
Target selling price = $52 + $23.40
= $75.40
Answer:
Annual payment $5,833,333.3
Explanation:
he sooner the amount is received, the higher is the present value
Hence, annuity with greatest present value is:
An annuity that pays $1,000 at the beginning of each year
Value of annuity = Annual payment*Present value annuity factor
11,417.87 = Annual payment*PVAF(9.5%, 6 years)
11,417.87 = Annual Payment*4.4198
Annual payment = $2,583.35
Annual payment = 35,000,000/6 = $5,833,333.33
Answer:
B. Jury of executive opinion method.
Explanation:
There are several methods of forecasting sales, one of which is Jury of executive opinion method. In this method, senior executives in an organization are called upon by the upper management to analyze, deliberate and come up with what probably will be the future sales of the organization which will in turn drive future revenue.
In as much as the people involved have experience in terms of forecasting, their overall submission will form the basis of future sales forecast of the organization.
Unlike Delphi method which involves the use of experts in analyzing and forecasting future sales and whose procedure is somewhat rigorous and formal, jury of executive opinion is not formal and only rely on the outcome of deliberations done by the managers appointed by the organization.
Other method of sales forecast are market share method, buyer intention method. etc.
if im not mistaking it's cause Nepal is rich in resources even if it's economically poor, the resources there are outstanding.
Answer:
ChowMein Company
a. Monthly break-even point in sales dollars = Fixed Costs/Contribution margin
= $2,000/50%
= $4,000
b. Monthly break-even point in units = Fixed Costs/Contribution per unit
= $2,000/$300
= 6.67 or simply 7 units
c. Monthly income for April:
Sales ($600 * 15) = $9,000
Variable cost ($300 * 15) = $4,500
Contribution = $4,500
Fixed Costs = $2,000
Income = $2,500
d. Monthly income for May:
Sales ($600 * 20) = $12,000
Variable cost ($300 * 20) = $6,000
Contribution = $6,000
Fixed Costs = $2,000
Income = $4,000
e. Margin of Safety for April:
Sales in April minus Break-even Sales
= $9,000 - $4,000
= $5,000
Explanation:
Data and Calculations:
Unit selling price = $600
Unit variable costs = $300 ($250 + 50)
Unit Contribution = $300
Contribution margin = 50% ($300/$600 * 100)
Fixed Costs = $2,000
April sales = 15
May sales = 20