Answer:
$78,540
Explanation:
Given that,
Beginning balance = $65,800
Direct material = $67,400
Direct labor = $186,600
Transfer to finished goods inventory = $353,220
December 31 balance in work-in-process inventory:
= Beginning balance + Direct material + Direct labor + Manufacturing overhead - Transfer to finished goods inventory
= $65,800 + $67,400 + $186,600 + (60% × $186,600) - $353,220
= $65,800 + $67,400 + $186,600 + $111,960 - $353,220
= $78,540
Answer:
The correct answer is letter "B": Sell-off.
Explanation:
A sell-off is the rapid sale of an asset typically follow by its drastic decline in its value. For example, if ABC corporation releases a bad earning report many of its shareholders may decide to sell their shares. With many sellers and few buyers, ABC stock value will sharply fall.
Kraft Foods Inc., in November 2004, published the sell of its sugar confectionery enterprises because they had discontinued operations. They planned to restructure the organization realigning and lowering the structure cost and optimizing capacity utilization.
Answer:
70000
Explanation:
Investment = 500000 .00
expected ROI = 14%
ROI = (Operating income / investment ) x 100
operating income = ( ROI x investment )/ 100
= 14 x 500000/100
= 70000 . Ans
Answer:
The correct answer is $1,836,742.42.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
EBIT = $373,000
Cost of equity = 13.2%
Tax rate = 35%
So, we can calculate the unlevered value of the firm by using following formula:
Unlevered value of the firm = EBIT × (1 - TAX RATE) ÷ COST OF EQUITY
By putting the value, we get
Unlevered value of the firm = $373,000 × ( 1 - 35%) ÷ 13.2%
= $373,000 × 0.65 ÷ 0.132
= $242,450 ÷ 0.132
= $1,836,742.42
Answer:
Papa Sean's Restaurant
Transactions that affect the Accounting Equation:
a. Increase one asset and decrease another asset.
Cash of $40,000 is received from customers on account.
b. Decrease an asset and decrease equity.
A wage expense of $56,000 is paid for the period
c. Decrease an asset and decrease a liability.
Suppliers are paid $67,000 on account.
d. Increase an asset and increase equity.
Customers are billed $90,000 for services rendered in the month.
e. Increase an asset and increase a liability.
The company purchases equipment worth $35,000 on account.
Explanation:
The accounting equation shows that for each financial transaction of a business affects at least two accounts and may involve the two sides of the accounting equation or affect two accounts on one side of the equation. This implies that the equation is always in balance. The accounting equation also explains the duality of business transactions.