That statement is True
Internal Compliance is carried out to ensure that all process are done according to regulated rules and standard
Poor internal compliance could indicate that certain process is not carried out according to standard, which could damage the trust of internal customers
Answer:
Book value of equity is $2300
Explanation:
given data
net fix assets of book value= $2500
Market value = $3000
Net working capital = $700
Current accounts liquidated =$1500
long-term debt = $900
to find out
What is the book value of equity
solution
we know that share holder equity is assets minus liability
so here
Book value of equity is = Book value of assets - Book value of liabilities ...........1
so
book value of assets = net working capital + net fixed assets of book value
book value of assets = 700 + 2500
book value of assets = $3200
and
Book value of liabilities = long-term debt = $900
so from equation 1
Book value of equity is = 3200 - 900
Book value of equity is $2300
Answer:
Suppose that you purchased a conventional call option on growth in Non-Farm Payrolls (NFP) with an exercise price of 210,500 jobs. The NFP conventional contract pays out $85 for every job created in excess of the exercise price. a. What is the value of the option if job growth is 193,500.
The value of the option if job growth is 193,500 is $0.
Explanation:
Since the job growth of 193,500 is less than the exercise price of 210,500 jobs, the value of the option on the contract in the given question is Zero.
Therefore, the value of the option if job growth is 193,500 is $0.
Answer:
Economist A
Explanation:
Elasticity is a measure of investment sensitivity. If the investment is elastic, a slight increase in price (interest rate) will decrease the amount of investment. Conversely, if the investment is inelastic, a change in interest rates will not considerably affect the investment rate. The calculation of elasticity consists of the change in the investment rate divided by the change in the interest rate. If the calculation of elasticity is less than 1, it is considered ineastic, while investments with elasticity above 1 are considered elastic. Thus, economist A believes that the investment rate is elastic to the interest rate, while economist B believes the opposite. So for economist A the rise in interest rates will affect the investment rate of the economy (and hence the macroeconomic environment) because in his view investment is elastic. Economist B does not believe that interest rate fluctuations will affect demand for investments.
Answer:
Explanation:
The journal entries are shown below:
Notes payable A/c Dr $60,000,000
Interest payable A/c Dr $4,200,000
To Land A/c $32,000,000
To Gain on transfer of land $12,000,000
To gain on settlement of debt $20,200,000
(Being all transactions are recorded and the remaining balance is credited to the gain on settlement of debt)
The Gain on transfer of land is computed below:
= $44 million - $32 million
= $12 million