Answer:
Price of bond=948.8583731
Explanation:
<em>The value of the bond is the present value(PV) of the future cash receipts expected from the bond. The value is equal to present values of interest payment plus the redemption value (RV).
</em>
Value of Bond = PV of interest + PV of RV
Semi-annual interest = 8.6% × 1,000 × 1/2 =43
Semi-annual yield = 9.4%/2=4.7
%
<em>PV of interest payment</em>
PV = A (1- (1+r)^(-n))/r
A- 43, r-0.047, n- 20
= 43× (1-(1.047)^(-10)/0.047)
= 549.7724893
<em>PV of redemption Value</em>
PV = F × (1+r)^(-n)
F-1000, r-0.047, n- 20
PV = 1,000 × 1.047^(-20)
PV = 399.0858837
Price of Bond
549.772 + 399.085
=948.8583731
Answer:
8,000= fixed overhead
Explanation:
Giving the following information:
Bell’s Shop can make 1000 units of a necessary component with the following costs:
Direct Materials $24000
Direct Labor 6000
Variable Overhead 3000
Fixed Overhead ?
The company can purchase the 1000 units externally for $39000. The unavoidable fixed costs are $2000 if the units are purchased externally.
Buy= 41,000/1,000= $41
Total Unitary cost= 24,000 + 6,000 + 3,000 + fixed overhead
41,000= 33,000 + fixed overhead
8,000= fixed overhead
Answer:
95%, 73.1%
Explanation:
Actual output= 950 per year
Design capacity= 1300 per year (Theoretical capacity)
Effective capacity= 1000 per year (efficiency of the shop)
Now Efficiency = actual output/effective capacity = 950/1000 = 0.95, 95.0%
Utilization= actual output/ design capacity = 950/1300 = 0.7308, 73.1%
<span>
Jobs created by pollution-control will offset those that may be lost
you'r welcome :)
</span>
Answer:
First, Miguel arrives at an estimate of the total returns that he wants from his investments.
Explanation:
Plato :)