Answer:
F. Debit Accounts Payable $50.
B. Credit Merchandise Inventory $50.
Explanation:
As the company uses perpetual Inventory System, the journal entry to record the purchase return will be -
Debit Accounts Payable $50
Credit Merchandise Inventory $50
As the purchase was on credit, cash would not be either debit or credit. As the Merchandise Inventory returned to the suppliers, inventory was decreased. Hence, inventory will not be debit. Accounts payable was reduced too. Therefore, accounts payable will not be credit. Purchase returns are used in the periodic inventory system.
<u>Answer:</u>
<em>The correct answer is 84700</em>
<u>Explanation:</u>
The Recruitment cost of the Baldwin's workforce can be calculated as follows. Total employee last year = 434+67= 501 Number of employees this year = 501*(1+10%) = 551 Increase in employee = 50 Amount spend on recruitment = 50*1694 = 84700 For every item, if your calendars are not exactly or equivalent to the first Shift Capacity, your labourers might be utilized on a first Shift.
Specialists are relegated to second move simply after the generation plan can't be met on first move. The level of specialists that left the organization a year ago, barring scaling back.
Maslow's<span> hierarchy of </span>needs is theory in psychology that is focused on the needs p<span>eople are motivated to achieve.It is a five-tier model.</span><span>
According to Maslow's need hierarchy, the advertised benefits of the product appeal to Josef's psychological, security, and safety needs.</span>
Answer:
$150,150
Explanation:
Total fair value of all assets:
= Land + Building + Paddleboats
= $67,200 + $158,400 + $254,400
= $480,000
Building accounted for:
= Fair value of building ÷ Total fair value
= $158,400 ÷ $480,000
= 33%
Therefore, the building is 33% of the total fair value of assets.
Cost of acquisition of assets:
= Amount paid + Closing cost to buy out a competitor
= 450,000 + 5,000
= $455,000
Cost to be allocated to the building:
= Cost of acquisition of assets × Percent share in total fair value
= $455,000 × 33%
= $150,150
Answer: Equal Opportunity and Responsibility.
Explanation: Every successful organization share in common: a common goal they target to achieve, proper coordination, and hierarchy of authority.
In most organizations authority is NOT equal and each individual has their key roles they perform to ensure success is achieved.
There is always a leader or a team of leaders and those following their lead.