A company made a profit of $25,000 over a period of 5 years on an initial investment of $10,000. What is its annualized ROI?
Answer: Out of all the options shown above the one that best represents the annualized ROI is answer choice C) 30%. To solve this you first need to determine the data that will be needed to solve it. In this case the initial investment which is 10,000, the total profit: 25,000, and finally the total number of years: 5. Then we simply use the following formula: Return on Investment = (Gain from Investment - Cost of Investment)/ cost of investment. You then multiply the result by 100% and finally divide by the number of years which in this case is 5.
I hope it helps, Regards.
If this is the whole problem:
<span>A trucking company is hired to deliver 125 lamps for $12 each. The company agrees to pay $45 for each lamp that is broken during transport. If the trucking company needs to receive a minimum payment of $1365 for the shipment to cover their expenses, find the maximum number of lamps they can afford to break during the trip.
My answer is 3 lamps.
125 lamps * 12 each = 1,500 total revenue
</span>
Minimum revenue: 1,365
1,500 - 1,365 = 135 excess from minimum revenue.
135 ÷ 45 charge of broken lamp = 3 lamps.
The company can afford to break a maximum of 3 lamps w/o falling below its minimum payment.
Answer:
Explanation:
Given:
Today:
Number of printers = 6
Work duration = 12 hours
Tomorrow:
Work duration = 8 hours
At the same rate of printing,
If 6 printer were used to print newspapers for 12 hours.
Only 1 printer will work for 12 × 6 hours at the same rate
But is the printers were 8, (12 × 6)/8
= 9 printers.
Initial number of printers = 6 printers
Additional printers to be purchased = 9 - 6
= 3 printers
It's C. I just took it and it definitely is C
Answer:
$10
Explanation:
We are to account for external costs in production, since we are asked to find optimal tax.
Given:
We now have:

A represents number of aluminum units produced, let's find A, since the margnal cost is $30.
Thus,





Let's equate the private marginal cost with the marginal revenue of each unit in order to achieve this amount of produced units with tax, t.
We have:

Substituting 100 for A above, we have:

30 - t = 20
t = 30 - 20
t = 10
Therefore, the socially optimal tax on aluminum is $10 per unit