X: earn per hour during the week
y: earn per hour during the weekend
13x + 14y = 250.90
15x + 8y = 204.70
Multiply the first equation by 4 and the second equation by 7
52x + 56y = 1003.6
105x + 56y = 1432.90
Subtract the first equation from the second:
53x = 429.30
x = 429.30/ 53
x = 8.10
Solve any of the equation for y:
15x + 8y = 204.70
y = [204.70 - 15(8.10)]/8 = 10.40
y - x = 10.40 -8.10 = 2.30
Answer: she earns $2.30 per hour more during the weekend than during the week.
According to the competitive parity budgeting method, in order to attain their growth objective, they would need to have 46 percent share of the total industry marketing effort. The correct answer is B.
Complete Question:
The weather forecast for next season calls for a 10% chance of wind, a 20% chance of rain, a 30% chance of clouds, and a 40% chance of sunshine. If there are 90 days in the season,spin the spinner 90 times to simulate the 90-day weather forecast. Which type of weather has the lowest observed frequency?
Answer:
Wind Weather
Step-by-step explanation
From the question above
The sample space(which means the total number of events that we are considering ) = 90 times of spinning which represents the 90 days weather forecast
The chance of wind weather occurring is 10% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 9 days
The chance of rain weather occurring is 20% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 18 days
The chance of cloud weather occurring is 30% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 27 days
The chance of sunshine weather occurring is 40% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 36 days
We see from the above calculation that the weather with the lowest observed frequency is Wind weather