Answer:
0.875
Step-by-step explanation:
P(H=0) = 0.125
P(H=1) = 0.375
P(H=2) = 0.375
P(H=3) = 0.125
P(H<3) = P(H=0) + P(H=1) + P(H=2)
P(H<3) = 0.125 + 0.375 + 0.375
P(H<3) = 0.875
Answer:
Step-by-step explanation:
The carbon radical formed by homolysis of a 1° C―H bond and a 2° C―H bond in propane is as shown in the attached file.
Answer : Direct Variation
Question :
Identify the variation as direct, inverse, joint or combined. A = 
We know direct variation is y = kx
Where k is the constant of proportionality
When value of x increases then y also increases. when x value decreases then y value decreases.
The value of y depends on value of x It means y is directly proportional to x.
Hence A =
is a direct variation.
Answer:
From $1600 to $3400.
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 2500
Standard deviation = 300
What interval of dealer incentives would we expect approximately 99.7% of vehicles to fall within?
By the Empirical Rule, 99.7% fall within 3 standard deviations frow the mean. So
From 2500 - 3*300 = 1600 to 2500 + 3*300 = 3400.
The complete problem wants to know the more cost-effective choice is the printing company replaces its press machine every four years.
With this in mind, if they choose Company A, the total amount that needs to be paid to cover 12(4) = 48 months will be
Company A = 9 500 + 48(750) = $13 100
As for Company B, the highest probability of not having any repairs over the four years is 0.32 while there's 0.14 chance that number of repairs will be 3 over the time the contract is applied.
This means that the possible amounts to be paid to Company B are
Company B = 10 500 + 0(150) = $10 500
Company B = 10 500 + 1(150) = $10 650
Company B = 10 500 + 2(150) = $10 800
Company B = 10 500 + 3(150) = $10 950
This shows that choosing the machine from Company B would be better.
Hence, the answer is Company B<span>.</span>