Answer:
Ben Lingo's Net Worth Statement:
Assets:
Cash $82
Savings $150
Car $2,000
Inventory $1,200
Total Assets = $3,432
Liabilities:
Car loan $1,500
Credit Union loan $80
Total Liabilities = $1,580
Net Worth = Total Assets - Total Liabilities
= $3,432 - $1,580
= $1,852
The amount that should be associated with the given case is $16,000.
The computation is as follows:
= Money damages + cost of the court + attorney fees associated
= $8,000 + $3,500 + $,4500
= $16,000
In order to determine the value i.e. associated we add the above 3 items.
Therefore we can conclude that The amount that should be associated with the given case is $16,000.
Learn more about the broker here: brainly.com/question/1752402
Answer: change the forecast category to omitted on the duplicate opportunities
Explanation:
The sales process should be modified to ensure opportunities are not double-counted in the pipeline by changing the forecast category to omitted on the duplicate opportunities.
When this is done, the multiple opportunities for the same end customer will be curtailed and hence, there'll be accuracy with regards to the pipeline report.
Answer:
Option (D) is correct.
Explanation:
Cost of common stock:
= (Expected dividend at the end of Year 1 ÷ Price of stock) + Growth rate.
= (1.45 ÷ 22.50) + 0.065
= 0.0644 + 0.065
= 0.1294 i.e., 12.94%
Conclusion:-
Cost of common stock = 12.94%
Note:-
D1 = Expected dividend at the end of Year 1,
P0 = Current price of common stock, and
gL = Growth level i.e., growth rate in dividend.
The answer to this question is <span>hire an actress to impersonate an auditor.
A word from an auditor will give more clearance and sense of safety toward a certain financial move.
By using an actress disguised as an auditor, company will make the investment become more trustworthy and avoid suspicion for potential whistle blower from the company.</span>