Answer:
c) $288,000
Explanation:
The computation of the cost of goods manufactured is shown below:
Cost of goods manufactured = Opening balance of Work in process + Manufacturing cost - Ending balance of Work in process
where,
Opening balance of Work in process equal to
= $42,000 × 100 ÷ 40
= $70,000
So, the cost of goods manufactured is
= $70,000 + $260,000 - $42,000
= $288,000
Answer:
Correct Answer:
C) The news story marks the historical event of the first black man being called up to play in the major leagues and expresses some concern over how Robinson will be treated by his major league peers.
Explanation:
<em>Option C ıs the best statement which captures the overall point and focus of the given New York Times article, Document 3.</em>
Answer:
The lowest risk combination is at : expected return = 12%
standard deviation = 17.44%
Explanation:
Three mutual funds
stock fund : 15% expected return, 23% standard deviation
Bond fund : 9% expected return , 23% standard deviation
money market : sure rate of 5.5%
correlation between stock and bond fund = 0.15
variance for stock fund = 0.5 ( solved using excel )
variance for bond fund = 1 - variance for stock = 1 - 0.5 = 0.500
attached below is the table and