Answer:
a) Accounts Receivable 2015 = $443,000 2014 = $515,600
b) Bad Debt Expense = $144,100
c) Gross sales = $6,083,300
d) Cash collected from Customers = $6,005,000
Explanation:
a and b are given.
c) Gross Sales = $6,076,500 + $6,800 = $6,083,300
d) Cash collected = opening balance in Account receivable + credit Net sales - Bad debt - Closing balance in Accounts Receivables
= $515,600 + $6,076,500 - $144,100 - $443,000
=$6,005,000
Answer:
$2475000
Explanation:
The computation of the cost of goods sold for the June month is shown below:
As it is given that total sales of June is $2,970,000
And, the marked up is cost plus 20%
So based on the above information, the cost of goods sold is
= $2,970,000 × 100 ÷ 120
= $2,475,000
Therefore, all the other information which is given is not relevant. Hence, ignored it
Maslow's<span> hierarchy of </span>needs is theory in psychology that is focused on the needs p<span>eople are motivated to achieve.It is a five-tier model.</span><span>
According to Maslow's need hierarchy, the advertised benefits of the product appeal to Josef's psychological, security, and safety needs.</span>
Answer: 2,200 units.
Explanation:
The complete exercise is:

A manufacturer shipped units of a certain product to two locations. The equation above shows the total shipping cost T, in dollars, for shipping c units to the closer location and shipping f units to the farther location. If the total shipping cost was $47,000 and 3,000 units were shipped to the farther location, how many units were shipped to the closer location?
Given the following equation:

You know that "T" is the total shipping cost (in dollars), "c" is the number of units shipped to the closer location and "f" is the number of units shipped to the farther location.
Based on the information given in the exercise, you can identify that, in this case:

Then, knowing those values, you need to substitute them into the given equation:

And finally, you must solve for "c" in order to calculate the number of units that were shipped to the closer location.
You get that this is:

Answer:
$6,240.
Explanation:
Reconciliation Statement
Bank balance before reconciliation $4,590
Add: Deposits in transit 2,600
Less: Outstanding Checks (950)
Reconciled Bank Balance at April 30, 2019 $6,240
Cash balance before reconciliation $6,320
Add: Interest Revenue 60
Less: Bank service charges (140)
Reconciled Cash Balance at April 30, 2019 $6,240
<u>Notes</u>
- Deposit in transit and Outstanding checks are already recorded in company's books but not yet recorded with the bank because these checks might have reached bank after working hours. So, we have to update the bank's record.
- We have to update the cash balance with the information that is with the bank and has been provided to us at the period end. This include the interest revenue, already updated in the bank balance, and bank service charges.