Answer: <u>The correct answer is D).</u>
<u />
Explanation: A blue ocean strategy is used to gain a broad and durable competitive advantage by abandoning existing markets and inventing a new market segment in which competitors are minimal and allow the company to meet a new demand.
Answer:
$28,700
Explanation:
We know that
Ending work in process inventory = Opening work in process inventory + total manufacturing cost - cost of finished goods manufactured
where,
Total manufacturing cost = cost of direct materials used + direct labor cost + overhead cost
= $408,000 + $56,000 + $72,000
= $536,000
So, the ending work in process inventory would be
= $16,200 + $536,000 - $523,500
= $28,700
Answer:
Yes of course,the statement is true as the cheque that Mr. MLS gave him was not accepted in written format and when the written agreement was faxed , then also it was not signed by the required authorities. thus there is no authentication that it was agreed upon or not.
Answer: (1) 700 pizzas
(2) Its revenue increases by $2600.
Explanation:
Given that,
price elasticity of demand for his pizza = -4
Percentage change in price = 10%
Initial Quantity,
= 500 Pizzas
Elasticity of demand = 
-4 = 
= -4 × 0.1
= 0.4
= 0.4
∴
= 700
Initial price,
= $20
Changed price,
= $18
Revenue at t = 0
= 500 × 20 =$10000
Revenue at t = 1
= 700 × 18 = $12600
Therefore, from the above calculations it was seen that his revenue increases by ($12600 - $10000)= $2600 and its sales increases to 700.
Answer:
$23,000
Explanation:
LLC interest for $18,000 +$5,000 one-fourth share of the LLC’s debt
=$23,000
Therefore If Andy bought Bruce’s LLC interest for $18,000, Andy’s outside basis in Arlington, LLC will be $23,000 because Andy's basis would equal the amount he paid for his LLC interest plus his share of the LLC debt which is why he would have a starting basis of $18,000 + $5,000 of LLC debt, or $23,000