Answer:
Washing cars= 4 hours
Walking dogs= 10 hours
Step-by-step explanation:
You want to start by creating equations. So one thing we know is that he makes $9 an hour washing cars(x) and $8 walking dogs(y).
$9x+$8y=$116
The second Equation is based off of the hours worked. We know that he worked 6 hours more walking the dogs than he did washing cars, so we can take x(being the washing hours) and add 6 to it to equal y (the number of dog hours).
y=x+6
Now You plug what y equals into the first equation to solve for x.
9x+8(x+6)=116 Next distribute the 8 to each term.
9x+8(x)+8(6)=116
9x+8x+48=116 Add the like terms together (9x+8x)
17x+48=116 Subtract the 48 from both sides
-48 -48
17x=68 Now divide by 17 on both sides.
______
17 17
x=4 Finally we can take x and plug it back in to one of the equations in order to solve for y. I'm going to choose the second equation.
y=(4)+6
y=10
Answer: 
Step-by-step explanation:
In the simple radical form there are no square root is remain to find.
Since, the given expression,






Since, we do not need to find further square root of 7.
Thus, the required radical form of
is
.
Planes X and Y are perpendicular to each other
Points A, E, F, and G are points only in plane X
Points R and S are points in both planes X and Y
Lines EA and FG are parallel
The lines which could be perpendicular to RS are EA and FG.
Answer:
$6.76
Step-by-step explanation:
Multiply 8.45 by 0.8 and you will get 6.76
Answer:
The interval estimate for the population proportion of American adults who got their health insurance from an employer is (0.43, 0.47).
Step-by-step explanation:
The confidence interval is the interval estimate of the population parameter.
The confidence interval has a certain probability that the true value of the parameter is contained in the interval.
The general form of the confidence interval is:

Here,
SS = sample statistic.
MOE = margin of error
The sample statistic is an unbiased estimator of the population parameter. If the sample size is large enough then the sample statistic can be used to estimate the population parameter value.
In this case the parameter of interest is the population proportion of American adults who got their health insurance from an employer.
The information provided is:
<em>SS = p = </em>0.45.
<em>MOE</em> = 0.02.
Compute the confidence interval for the population proportion <em>p</em> as follows:

Thus, the interval estimate for the population proportion of American adults who got their health insurance from an employer is (0.43, 0.47).