Answer:
See Explanation
Step-by-step explanation:
Incomplete question, as the number line is not attached. However, the solution is as follows:
Let y be the absolute value of -1/2 So:

The absolute sign removes all negation. So:

This means that the point at the label
or
is the solution to the question.
<em>Take for instance, the attached image has point Q at </em>
<em>.</em>
<em>Hence, Q is the absolute value of -1/2</em>
<em />
Answer:
Each inspectors NEEDS to work 20 hours in order to review 320 cars.
Step-by-step explanation:
The amount of time taken to inspect 1 car = 1/2 hr = 0.5 hr
The total people in crew are supposed to be 10
But 2 people are MISSING.
So, the total number of present people in crew = 10 - 2= 8
The total number of cars to be inspected = 320 cars.
Since each car takes 0.5 hour to be reviewed.
So, the time required to review 320 cars = 320 x 05 = 160 hours.
So, the total hours needed to inspect all 320 cars = 160 hours
Now,as there are total 8 crew members.

Hence , each inspectors NEEDS to work 20 hours in order to review 320 cars.
Answer:
a) 42°F < x < 176°F
b) The inequality graph is attached.
c) No, This is because at 20° F benzene would not be in liquid form but in solid form.
Step-by-step explanation:
According to the Question,
a) For the benzene to remain in liquid form, the temperature of benzene must be less than the boiling point and greater than the boiling point. Let x be the temperature of benzene, For benzene to remain as liquid, its temperature must be between:
42°F < x < 176°F
b) The inequality graph is attached. The graph shows that the temperature of benzene must be between 42°F and 176°F so that it would be a liquid. The Closed circles represent that it is greater than 2.
c) No, This is because at 20° F benzene would not be in liquid form but in solid form. Because the temperature cannot go below 42 before it freezes, she would not have been able to conduct her research .
Answer:
The required equation is
d = 4c
where d represents the cost of cookies in dollar and c represents the number of boxes of cookies.
Step-by-step explanation:
Given that, the cost of each box of cookies is $4.
It means,
The cost of 1 box of cookies is $4.
The cost of 2 boxes of cookies is $(4+4) =$(2×4)
The cost of 3 boxes of cookies is $(4+4+4) =$(3×4)
The cost of cookies
=(Number of boxes × 4)
The required equation is
d = 4c
where d represents the cost of cookies in dollar and c represents the number of boxes of cookies.