34/100
= 0.34
3 tenths, 4 hundreths
10.5x = 7.5x + 30
10.5x - 7.5x = 30
3x = 30
x = 30/3
x = 10
10.5(10) = 105
7.5(10) + 30 = 75 + 30 = 105
they need to purchase 10 t-shirts from each company for a total of $105 for each company
So,
1. Type I profits $20
2. Type II profits $30
3. Type III profits $40
4. I/day < 100
5. Type I needs 5 hrs.
6. Type II needs 10 hrs.
7. Type III needs 15 hrs.
8. Total hrs. available: 2000 hrs.
Every +5 hrs. spent yields an extra $10.
If we use 500 hrs. to make 100 Type I stereos, we will profit $2000.
If we use 500 hrs. to make 50 Type II stereos, we will profit $1500.
If we use 495 hrs. to make 33 Type III stereos, we will profit $1320.
We should use the first 500 hrs. to make Type I stereos.
We should use the last 1500 hrs. to make Type II stereos.
$2000 + $4500 = x
$6500 = x
There must be 100 Type I stereos made along with 150 Type II stereos made.
Answer:
For 30 years at 5% = $354,625.2
For 20 years at 4.5% = $278,618.4
Step-by-step explanation:
The total payback for each payment is given by the monthly payment multiplied by the total number of months for the payment period (years).
1) For 30 years at 5%
Total number of months in 30 years = 30 x 12 = 360 months
Payback = $985.07 x 360 = $354,625.2
2) For 20 years at 4.5%
Total number of months in 20 years = 20 x 12 = 240 months
Payback = $1160.91 x 240 = $278,618.4