To round a number to the nearest hundred, we count two places to the left of the decimal point, or from the last digit if the number is a whole number.
If the second digit from the last digit is upto 5, we add 1 to the preceding digit and we complete the last two numbers with zeros.
Therefore, any number from 11,950 to 12,049, will result to 12,000 when rounded to the nearest hundred.
So,
1. Type I profits $20
2. Type II profits $30
3. Type III profits $40
4. I/day < 100
5. Type I needs 5 hrs.
6. Type II needs 10 hrs.
7. Type III needs 15 hrs.
8. Total hrs. available: 2000 hrs.
Every +5 hrs. spent yields an extra $10.
If we use 500 hrs. to make 100 Type I stereos, we will profit $2000.
If we use 500 hrs. to make 50 Type II stereos, we will profit $1500.
If we use 495 hrs. to make 33 Type III stereos, we will profit $1320.
We should use the first 500 hrs. to make Type I stereos.
We should use the last 1500 hrs. to make Type II stereos.
$2000 + $4500 = x
$6500 = x
There must be 100 Type I stereos made along with 150 Type II stereos made.
90The information that you'd need in determining sample size when the standard deviation is unknown is:
z-value for the given level of confidence ⇒ The level of confidence is 90% and the z-value by convention is 1.645
The margin error (E) = 4%
The proportion of the population that you'd expect to vote for Yi. If this information isn't provided, use 50%. We call this value, p, the probability of success.
The probability of not success is q = 1 - 0.5 = 0.5
STEP 1:
Half the margin error = 0.04 ÷ 2 = 0.02
STEP 2:
Multiply the probability of success by the probability of fail = 0.5 × 0.5 = 0.25
STEP 3:
Divide z-score by half of E = 1.645 ÷ 0.02 = 82.25
Then square the answer = 82.25² = 6765 rounded to the nearest integer)
STEP 4:
Multiply the answer from STEP 2 by the answer from STEP 4
0.25 × 6765 = 1691 (rounded to the nearest integer)
Answer: Minimum Sample Size is 1691
Answer:
Lewie Survey produces less valid result.
Step-by-step explanation:
Given:
1. Kelvin surveys every other person leaving the food area.
2. Lewie surveys every fifth person leaving the mall's main entrance.
Therefore,
Kelvin will able to produce valid result as he is surveying every person who is leaving food court.
Means,
There are high chances that would have bought food from the court.
Whereas,
Lewie is surveying every fifth person leaving the the mall's entrance.
Therefore,
Here probability to produce valid result is less as they may have not buy food or they may visited other shops.
So, Lewie survey will produce less valid result.
Answer:
1/10 of the days in September had rainfall more than 2 cm
Step-by-step explanation:
Use the information given:
- 2/5 of the days in September had rain
- 1/4 of the days in September that had rain, had more then 2cm of rain
- 1/4 of 2/5 is 2/20=1/10