Answer:
Ruth's 1931 salary was equivalent to a 2015 salary of $1,247,368.
Step-by-step explanation:
This question can be solved by a rule of three.
Government statistics show a consumer price index of 15.2 for 1931 and 237 for 2015.
This means that $15.2 in 1931 is equivalent to $237 in 2015. So
$15.2 in 1931 - $237 in 2015
$80,000 in 1931 - $x in 2015



Ruth's 1931 salary was equivalent to a 2015 salary of $1,247,368.
Question:
What are the solution(s) to the quadratic equation 50 – x2 = 0?
A) x = ±2Plus or minus 2 StartRoot 5 EndRoot
B) x = ±6Plus or minus 6 StartRoot 3 EndRoot
C) x = ±5Plus or minus 5 StartRoot 2 EndRoot
D) no real solution
Answer:
C) x = ±5Plus or minus 5 StartRoot 2 EndRoot
Answer:
Yes, 15 people would be unusual as it falls outside of 2 standard deviation of mean.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
The mean number (per group) who recognize the Yummy brand name is 12.5, and the standard deviation is 0.58.
Mean = μ= 12.5
σ = 0.58
n = 15
![\mu\pm2\sigma=12.5\pm 2(0.58)\\\mu\pm2\sigma=12.5\pm1.16\\\mu\pm2\sigma=[11.34, 13.66]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmu%5Cpm2%5Csigma%3D12.5%5Cpm%202%280.58%29%5C%5C%5Cmu%5Cpm2%5Csigma%3D12.5%5Cpm1.16%5C%5C%5Cmu%5Cpm2%5Csigma%3D%5B11.34%2C%2013.66%5D)
Yes, 15 people would be unusual as it falls outside of 2 standard deviation of mean.
Answer:
January had a higher z-score for sales on the 15th, and the value of that z-score was of 0.5.
Step-by-step explanation:
z-score:
In a set with mean
and standard deviation
, the z-score of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the p-value, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
January:
The mean daily sales for January was $300 with a standard deviation of $20. On the 15th of January, the shop sold $310 of yogurt. This means, respectively, that
. So



February:
The mean daily sales for February was $320 with a standard deviation of $50. On the 15th of February, the shop sold $340 of yogurt. This means, respectively, that
. So



January had a higher z-score for sales on the 15th, and the value of that z-score was of 0.5.
Answer:
279 silvery minnow
Step-by-step explanation:
Number of Silvery Minnows initially tagged = 54
Number of minnows captured = 62
Number of tagged minnows in captured ones = 12
Remember that in the very beginning there were no tagged minnows. 54 minnows were captured, tagged and released. This means, there are total 54 tagged minnows in the entire population. Lets say there are x number of minnows in total.
So, in x minnows, 54 are tagged ones.
When 62 minnows are captured, only 12 are tagged ones and remaining are un-tagged. Since, the minnows were randomly captured, we can develop a proportion from this case to estimate the total population of minnows in the Rio Grande River.
Ratio of tagged minnows to total population must be equal to the ratio of captured tagged minnows in total captured minnows.
i.e.

This means, there were 279 silvery minnows in the Rio Grande River.