Answer:
Step-by-step explanation:
speed =65m/mins = 65/60 = 1.083m/s
Time taken to go down,
t = 4485/1.083
= 4141.37 s
Total time gotten = 12 hrs = 12*60*60
= 43200s
Amount of time left to conduct experiment
= 43200-4141.37
= 39058.63s
= 39058.63/3600
= 10.85 hrs
Answer: the number of VHS movie rentals in 2011 is expected to be 1.13 million.
The table was not provided, but it is not necessary since the exponential regression equation was provided.
The exponential regression equation is the exponential function that best fits the set of data and it is given in the form:
y = a · bˣ
where:
a = initial value of the model
b = exponential grow or decay
x = time passed from the beginning
In our case,
y = 9.92 · (0.8208)ˣ
where:
a = 9.92
b = 0.8208
Since 0 < b < 1 we have an exponential decay, confirming that the number of VHS is decreasing with time.
We can then use this equation to infer the number of VHS movies in 2011.
As a first thing, calculate how many years from the beginning (2000) would pass:
x = 2011 - 2000 = 11
Now, substitute this value in the equation:
<span>y = 9.92 · (0.8208)</span>¹¹
= 1.13
In 2011 we can predict there will be only 1.13 million VHS movie rentals.
Answer: The correct option is first, the number of basketball hoops did the company previously produce to make the same profit is 1.3 million hoops.
Explanation:
Let the number of basketball hoops did the company previously produce to make the same profit be x.
Total Revenue = Price * Quantity
The total revenue in million dollars is,


The total cost in million dollars is,
Total Cost = One unit cost * Quantity

Profit = Total Revenue - Total Cost

The profit is 15 million.


The value of x is 1 and
.
The production is always positive therefore the value of x either 1 or 1.3. Since 1 million is not available in the options therefore the the correct optin is 1.3 million hoops.
Answer:
b
Step-by-step explanation:
The graduate record examination is a standard test for the selection process of graduate schools and is a requirement. It tests the abstract thinking is areas of analytical writing, mathematics and vocabulary.
The millers analogy test is used for graduate school admissions and admissions to high IQ institutions. It is a verbal or computer based assessment aiming to test the individuals logical and analytical skills by using partial analogies.