answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ket [755]
1 year ago
8

Sara is working on a Geometry problem in her Algebra class. The problem requires Sara to use the two quadrilaterals below to ans

wer a list of questions. Part A: For what one value of x are the perimeters of the quadrilaterals the same? (Hint: The perimeter of a quadrilateral is the sum of its sides.) Part B: For what one value of x are the areas of the quadrilaterals the same? (Hint: The area of a quadrilateral is the product of its base and height.)

Mathematics
1 answer:
IRINA_888 [86]1 year ago
3 0

A) 6+x+4 = 2+3x+4

10+x = 3x+6

10 = 2x+6

4 = 2x

x = 4/2

x = 2


B)

6 * (x+4) = 2 *(3x+4) =

6x+24 = 6x+8

 there is no solution for part B


You might be interested in
Literal Equations: d + 3n = 1, for n
slega [8]
D + 3n = 1        Subtract d from both sides
      3n = 1 - d   Divide both sides by 3
        n = \frac{1 - d}{3}
8 0
1 year ago
Some of the steps in the derivation of the quadratic formula are shown. Step 3: –c + StartFraction b squared Over 4 a EndFractio
icang [17]

Answer:

The square root of terms separated by addition and subtraction cannot be calculated individually.

Step-by-step explanation:

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
On the way to her babysitting job, Mary rode her bike for the first mile. She stopped at a traffic light and waited a few minute
Aloiza [94]
The answer is b, hope this helps
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
$1.12 for 8.2 ounces? Unit Rate
Reil [10]
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
4 0
1 year ago
(1 Convert the integral below to polar coordinates and evaluate the integral. ∫4/2√0∫16−y2√yxydxdy∫04/2∫y16−y2xydxdy Instruction
Tanzania [10]

Answer:

A = 0

B = π/4

C = 0

D = 4

Volume = 16

Step-by-step explanation:

∫BA∫DC∫AB∫CD is shown in the picture attached

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Alan mixes 1 1/3 cups of milk with a can of condensed soup. He makes a total of 2 5/8 cups of soup. How many cups of condensed s
    9·1 answer
  • A certain small factory employs 98 workers of these 10 recieve a wage of 150 dollars per day and the rest recieve 85.50 dollars
    14·2 answers
  • The speed of the international space station is 27,576 kilometres per hour.
    9·1 answer
  • The diagram below shows 5 identical bowls stacked one inside the other. The height of 1 bowl is 2 inches. The height of 5 bowls
    10·1 answer
  • In 2010, a city's population was 1,405,233 and it was decreasing at a rate of 1.1%. At this rate when will the city's population
    9·1 answer
  • When a problem involves more than one unit for a characteristic ( such as length) how can you tell which unit use is more approp
    15·2 answers
  • Alice and Betsy agreed to meet at 3:00PM and o shopping in one of the 6 clothing stores in their hometown.. However, they forgot
    10·1 answer
  • Mustafa, Heloise, and Gia have written more than a combined total of 2222 22 articles for the school newspaper. Heloise has writ
    12·2 answers
  • Kelsie works at a bicycle shop as a salesperson. She records the number of bicycles she sells daily. Here is the probability dis
    10·1 answer
  • What is the recursive formula of the geometric sequence? 1/2, 3/4, 9/8, 27/16,...
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!