Answer:
-5 / 8 - -4 / 8 equals the approximate estimate notation of 58.7
Acceleration is:
a=g
Velocity is the integral of the above
v=gt+v0
And position is the integral of the above
h=gt^2/2+v0t+h0
You are given that v0=15ft/s and h0=0ft and let g≈-32 so
h(t)=-16t^2+15t
It will hit the ground when h(t)=0 so:
0=-16t^2+15t which is equal to
16t^2-15t=0 factor
t(16t-15)=0, since we are looking for the time other than zero...
t=15/16 of a second :)
So they obviously just rounded to one whole second. So C.) was the correct answer. (Although I would say they are all wrong because they didn't SAY to round the answer :P) Haha, not trying to confuse you, the answer is most likely C. because they had the correct equation.
Answer:
17.262 feet
Step-by-step explanation:
Assuming they are cutting through using the hypotenuse, the distance they save is x+4+x-42, and is thus 2x-38.
The triangle can be solved using pythag to find the exact distance.
17.262 feet