Answer:
Profit = $(700 - 42x - 56y)
Step-by-step explanation:
For large candles, the selling price is $10 and its making cost is $x.
So, by selling a large candle the profit is $(10 - x)
Again for small candles, the selling price is $5 and its making cost is $y.
So, by selling a small candle the profit is $(5 - y)
Therefore, in a sell of 42 large candles and 56 small candles the total profit will be, P = 42 (10 - x) + 56 (5 - y)
⇒ P = 420 - 42x + 280 - 56y {Applying distributive property}
⇒ P = $(700 - 42x - 56y) (Answer)
Answer:
yesyes
Step-by-step explanation:
Answer:
1 time unit
Step-by-step explanation:
There is a 1 in 3 chance that the time until the bulb burns out is zero, and a 2 in 3 chance that the time is the average between 0 and 3 (since it is uniformly distributed). Therefore, the expected value for the time until it burns is:

The expected value of the time until the lightbulb burns out is 1 time unit.
Angle B = 68 degrees
Using the Law of Sines
b / sin(B) = c / sin (C)
b = sin (68) * c / sin (49)
b = 0.92718 * 3 / 0.75471
b =
<span>
<span>
<span>
2.78154
</span>
</span>
</span>
/ 0.75471
<span>
<span>
<span>
b = 3.6855745916
</span></span></span>