S = d/t
st = d
t = d/s
The time going is t1.
The time returning is t2.
The total time is 4 hours, so we have t1 + t2 = 4
The speed of the current is c.
The speed going is 9 + c.
The speed returning is 9 - c.
t1 = 16/(9 + c)
t2 = 16/(9 - c)
t1 + t2 = 16/(9 + c) + 16/(9 - c)
4 = 16/(9 - c) + 16/(9 + c)
1 = 4/(9 - c) + 4/(9 + c)
(9 + c)(9 - c) = 4(9 - c) + 4(9 + c)
81 - c^2 = 36 - 4c + 36 + 4c
81 - c^2 = 72
c^2 = 9
c^2 - 9 = 0
(c + 3)(c - 3) = 0
c + 3 = 0 or c - 3 = 0
c = -3 or c = 3
We discard the negative answer, and we get c = 3.
The speed of the current is 3 mph.
Answer:
<h3>The answer is 6 units</h3>
Step-by-step explanation:
The distance between two points can be found by using the formula

where
(x1 , y1) and (x2 , y2) are the points
From the question the points are
K (5, 6) P (1, 1)
The distance from K to P is

We have the final answer as
<h3>6 units to the nearest whole number</h3>
Hope this helps you
The answer is b the rounded to 2 decimal places
Answer:
im pretty sure its B correct me if im wrong
Step-by-step explanation:
Answer:
960 calories for the 64 oz jug
Step-by-step explanation:
6 oz for 90 calories.
64 oz for ??? calories.
It's a ratio, 6:90
and 64:???
so 6 * 10 2/3 is 64.
so 90 * 10 2/3 is ???
960 is ???