Answer:
40 hours
Step-by-step explanation:
47.3-40= 7.3
He worked 7.3 hours overtime meaning he worked 40 regular hours.
Answer:
The answer is C. Lila made an error in Step 3 when she did not use the x- and y-coordinates from the same ordered pair.
Hope this helps!
Stay safe at home :)
(those of you doing edge hang in there!)
Answer: 0.0026
Step-by-step explanation:
Given: Mean : 
Standard Deviation : 
Sample size : 
Formula to calculate z-score :-

For X=7.6 hours.


Hence, the probability that their mean rebuild time is less than 7.6 hours = 0.0026
since its an isoscelies trangle, they probably wanted you to do base times height
make a 71-91/2-x x triangle
where x is the height of the triangle to the base 91 and 71 is the hypothenuse
and then do bh/2
or
use heron's formula
s= 71+91/2
area= 
have fun solving that
Normalcdf(78, 82, 80, 8/√(64)) = 0.9544997361
The standard deviation of the sample mean will be 8/√64 = 1, so you are asking for the probability that the value will be within 2 standard deviations of the mean. This is a number most statistics students are asked to memorize.
Your probability is about 0.9545.