B is the answer! Enjoy getting it correct!! :)
Given:
loan amount = 300
finance charge = 20
term = 14 days.
To solve for APR.
<span>1. Divide the finance charge by the loan amount.
20/300 = 0.0667
2. Multiply the result by 365.
0.0667 x 365 = 24.35
3. Divide the result by the term of the loan.
24.35/14 = 1.74 (APR in decimal format)
<span>
4. Multiply the result by 100.
1.74 x 100 = 174% APR</span></span>
Answer:
9.18% probability the miners find more than 16 ounces of gold in the next 1000 tons of dirt excavated
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:

What is the probability the miners find more than 16 ounces of gold in the next 1000 tons of dirt excavated?
This is 1 subtracted by the pvalue of Z when X = 16. So



has a pvalue of 0.9082
1 - 0.9082 = 0.0918
9.18% probability the miners find more than 16 ounces of gold in the next 1000 tons of dirt excavated
Answer: 13
i got the question wrong and it told me the correct answer . thank me later
Answer:
The dot plot has 22
dots.
The dot plot has 11
dots to the left of the
center and 11
dots to the right of the center.
The center of the data set is
between 2 and 3
.
Step-by-step explanation: