answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mart [117]
1 year ago
14

joanne cannot decide which of two washing machines to buy. The selling price of each is ​$660. The first is marked down by ​40%.

The second is marked down by ​30% with an additional 10​% off. Find the sale price of each washing machine. Use pencil and paper. Explain why joanne should buy the first washing machine rather than the second if the machines are the same except for the selling price.
Mathematics
1 answer:
Alexxx [7]1 year ago
6 0

Answer: The first machine would cost $420

and the second machine would cost $432

you should buy the first machine

Step-by-step explanation:If you get a 30% discount, then you are paying 70% of the selling price.

Machine 1:  600(.70) = 420

Machine 2:  A 10% discount means you pay 90%

600(.90) = 540   But now you get a 20% discount on that amount, which means you would pay 80%

So, 540(.80) = 432

You might be interested in
kadeem and quinn both drive 25 miles. Kadeem drives at a constant speed of 50 miles an hour. Quinn drives at a constant speed of
Phantasy [73]

Answer:

Kadeem will take 0.166 h more to complete the course.

Step-by-step explanation:

The speed is the rate at which the distance changes, when the speed goes up the distance changes more quickly, therefore if the distance is the same and the speed is higher the one who will take longer is the one that has less speed. In this case the one who will take longer to drive the 25 miles is Kadeem, since he's driving at 50 mph. In order to calculate how much longer we need to calculate the time at which each of them complete the course, this is shown below:

time = distance/speed

For Kadeem:

time = 25/50 = 0.5 h

For Quinn:

time = 25/75 = 0.334 h

The difference between the is 0.5 - 0.334 = 0.166 h.

8 0
1 year ago
A paint manufacturer made a modification to a paint to speed up its drying time. Independent simple random samples of 11 cans of
nydimaria [60]

This question is incomplete. I got the complete part (the boldened part) of it from google as:

The following 98% confidence interval was obtained for μ1 - μ2, the difference between the mean drying time for paint cans of type A and the mean drying time for paint cans of type B:

4.90 hrs < μ1 - μ2 < 17.50 hrs.

Answer:

A paint manufacturer made a modification to a paint to speed up its drying time. Independent simple random samples of 11 cans of type A​ (the original​ paint) and 9 cans of type B​ (the modified​ paint) were selected and applied to similar surfaces. The drying​ times, in​ hours, were recorded. The summary statistics are as follows. Type A Type B x 1x1equals=76.3 hr x 2x2equals=65.1 hr s 1s1equals=4.5 hr s 2s2equals=5.1 hr n 1n1equals=11 n 2n2equals=9 The following​ 98% confidence interval was obtained for mu 1μ1minus−mu 2μ2​, the difference between the mean drying time for paint cans of type A and the mean drying time for paint cans of type B. What does the confidence interval suggest about the population​ means?

The mean difference for the 98% confidence interval, the drying times of the two types of paints are (4.90, 17.50). This implies that Type A paint takes between 4.90 and 17.50 hours more to dry than type B paint.

Step-by-step explanation:

The mean difference for the 98% confidence interval, the drying times of the two types of paints are (4.90, 17.50). This implies that Type A paint takes between 4.90 and 17.50 hours more to dry than type B paint.

Only positive values comprise the confidence interval which suggests that the mean drying time for paint type A is greater than the mean drying time for paint type B. The modification appears to be effective in reducing drying times.

7 0
1 year ago
Shen’s mother gave him $10 to go buy groceries. He picked up a gallon of milk for $3.49, three pounds of oranges that cost $1.14
Vesnalui [34]

Answer:

He estimated there were about $10.40 worth of groceries

Step-by-step explanation:

You want to round the prices up to the nearest tenth and then add them all.

3.50

3.50

1.15

1.15

1.15

___

10.45

So 10.45 is closest to 10.40 and you have to remeber that this is just an estimate so it will be less because we rounded the answer up.

Hope this helps

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Ivan used coordinate geometry to prove that quadrilateral EFGH is a square.
Thepotemich [5.8K]

Answer:

this is geometry?

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Riley and her roommate use the company Webmax for their Internet service. Webmax charges $0.03 per minute, plus a monthly flat f
Mumz [18]

Answer:

the modem is $8 per month

Step-by-step explanation:

3 0
1 year ago
Other questions:
  • You have two circles, one with radius r and the other with radius R. You wish for the difference in the areas of these two circl
    5·1 answer
  • Mr. Jackson invested a sum of money at 6% per year, and 3 times as much at 4%
    10·1 answer
  • A wine store conducted a study. It showed that a customer does not tend to buy more or fewer bottles when more samples are offer
    15·2 answers
  • Type the correct answer in each box. A music company is introducing a new line of acoustic guitars next quarter. These are the c
    14·1 answer
  • An article reports that blue eyed people earn less than brown eyed people, with these numbers: average blue-eyed salary $35,000,
    9·1 answer
  • A manufacturer of cordless electric shavers sampled 13 from a​ day's production and found the mean time of continuous usage with
    10·1 answer
  • Please help. I am getting in trouble so please try to be correct...
    6·1 answer
  • In the xy-plane, point E has coordinates (4,5) and point O has coordinates (0,0). Which of the following is an equation of the l
    11·1 answer
  • Wetlands offer a diversity of benefits. They provide a habitat for wildlife, spawning grounds for U.S. commercial fish, and rene
    8·1 answer
  • The sales data for January and February of a frozen yogurt shop are approximately normal. The mean daily sales for January was $
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!