answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valentinak56 [21]
2 years ago
9

One pound of grapes costs $1.55. Which equation correctly shows a pair of equivalent ratios that can be used to find the cost of

3.5 pounds of grapes?
StartFraction 1.55 over 1 EndFraction = StartFraction x over 3.5 EndFraction
StartFraction 1.55 over 1 EndFraction = StartFraction 3.5 over x EndFraction
StartFraction 1 over 1.55 EndFraction = StartFraction x over 3.5 EndFraction
StartFraction x over 1.55 EndFraction = StartFraction 1 over 3.5 EndFraction
Mathematics
2 answers:
Shalnov [3]2 years ago
5 0

Answer:

StartFraction 1.55 over 1 EndFraction = StartFraction 3.5 over x EndFraction

Step-by-step explanation:

1 = 1.55

x = 3.5

1.55/1 =3.5/x

1.55/1 = 3.5/x correctly shows the equivalent ratios

miv72 [106K]2 years ago
4 0

Answer:

the answer is A i believe.

dont quote me on that thought

Step-by-step explanation:

You might be interested in
It took Ivan 7 1/2 hours to drive 412.5 miles at a constant speed. How fast was he driving? Show how you know.
damaskus [11]

Answer:

55

Step-by-step explanation:

412.5 / 7.5 =55

5 0
2 years ago
Deana gave her younger sister $5.48 to buy some candy. Her sister returned $2.84 in change. How much did her sister spend on can
alexandr402 [8]

Answer:

$2.64

Step-by-step explanation:Get rid of the dollar sign and just subtract like normal.

 

                                  5.48

                                - 2.84

                                = 2.64

5 0
2 years ago
Molly shared a spool of ribbon with 12 people. Each person received 3 feet of ribbon. Which equation can she use to find r, the
koban [17]

Answer:

d. r/12 = 3

Step-by-step explanation:

r = 3(12)

r/12 = 3

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The table below shows the price of rolls at a bakery. A baker’s dozen includes 13 rolls for the price of a dozen rolls. How much
Tpy6a [65]
Please provide table or else i can't calculate!
Answer: is ) $0.60 cents.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Workers have packed 1,400 glasses in 7 boxes. If they pack 3 more boxes, how many glasses will they have packed in all?
11111nata11111 [884]

1box = 1400/7 = 200

200×3=600

1400+600=2000

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of 3 in 630
    8·1 answer
  • Find an equation of the plane. the plane through the point (−4, 8, 10) and perpendicular to the line x = 5 + t, y = 2t, z = 1 −
    11·1 answer
  • Two plane mirrors intersect at right angles. a laser beam strikes the first of them at a point 11.5 cm from their point of inter
    12·1 answer
  • How much greater than n-11 is n+3
    7·2 answers
  • A guy wire is used to support flagpoles in windy areas. These wires are anchored in the ground to provide constant stability. Yo
    7·1 answer
  • Hank and Debra each own two milking cows. One day, they milked their cows and compared the amount of milk the cows produced in t
    7·1 answer
  • The formula for the area of a trapezoid is A = one-half (b Subscript 1 Baseline + b Subscript 2 Baseline) times h When this equa
    6·2 answers
  • Se distribuyen 400 bolsas en tres urnas sabiendo que la primera tiene 80 menos que la segunda y esta tiene 60 menos que la terce
    8·1 answer
  • Which subtraction expression does the number line model show ​
    11·1 answer
  • A pet store has 15 birds and 75 fish.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!