Clare would need 80 of fish, (1/3 of 240 is 80.)
Ian would need 200g of butter (If you find the amount of each ingredient needed for a one person-pie, and multiply them by the amount of people you need to feed, you will get your answer.)
We know that 80g of butter is used for 6 people, so by dividing 80 by 6, we know that for a one person-pie, you would need 13.33g of butter. Multiply 13.33 by 15 to find out how many grams of butter he would need for a pie for 15 people.
Answer:
79.2 tons
Step-by-step explanation:
What must be done is to apply a proportion rule, taking into account what happened in the registry and what is wanted for this new year. In the following way we can calculate the amount of tons of oranges.
Powder concentrate Oranges
45 tons -------------------------> 54 Tons
66 tons -------------------------> X Tons
X = 66 * 54/45
X = 79.2, that is to say that 79.2 tons are necessary to produce 66 tons of powder concentrate to make juice.
IN finding the interest we need to use the following formula:
Interest= Principal x Rate x Time or I= PRT
Substitute values: I= [$20 + ($10 x $34)] -320 =$40
P= $320
R=?
T=10 months/year
I=PRT
Since R is a missing term, we will solve for R using this formula: R=I/PT
R= [<span>$20 + ($10 x $34)-320] / ($320 x 10 months)
T=10 months</span>÷12 months=0.83<span>
R= ($40)/ $320 X 0.83
R= 40/ 265.6
R=15.06024096</span>
Answer:
The number of textbooks of each type were sold is <u>134 math </u>and <u>268 psychology </u>books.
Step-by-step explanation:
Given:
Total number of math and psychology textbooks sold in a week is 402.
Now, let the number of math textbooks sold be
.
And, the number of psychology textbooks be
.
According to question:


Dividing both sides by 3 we get:

So, total number of math textbooks were 134 .
And, total number of psychology textbooks were 
.
Therefore, the number of textbooks of each type were sold is 134 math and 268 psychology books.
Answer:
0.0406, 0.8284,0.7887
Step-by-step explanation:
Given that Mattel Corporation produces a remote-controlled car that requires three AA batteries
X is N(34, 5.5)
Hence sample size of 25 would follow a t distribution with df = 24
This is because sample size <30
t distribution with df 24 would be bell shaped symmetrical about the mean and unimodal.
Std error of sample mean = std dev /sqrt n=
Prob (X>36) = 
i.e nearly 4.1% of the sample would have a mean useful life of more than 36 hours
X>33.5 implies 
=0.82837
=0.8284 proportion will have a mean useful life greater than 33.5 hours
Proportion between 33.5 and 36 hours
= 