answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
max2010maxim [7]
2 years ago
5

As the weight of purchased items increases, the shipping charges increase, as shown in the table below. Weight, in oz Total Ship

ping Cost not more than 5 $9.50 more than 5, not more than 10 $13.25 more than 10, not more than 15 $17.00 more than 15, not more than 20 $20.75 Assuming only positive domain values, which statement is true of the graph that represents the data in the table? Beginning at 5 ounces, the graph is discontinuous at every fifth integer of the domain. The range values graphed for the set of data are $10, $14, $17, and $21. For every 1 ounce increase in weight, the total shipping cost increases by $3.75. The left side of each horizontal interval is a closed circle, and the right side is an open circle.
Mathematics
2 answers:
ankoles [38]2 years ago
6 0
The correct answer is beginning at 5 ounces, the graph is discontinuous every 5th integer of the domain.

It is a step function; there is not a continuous increase between values.  The shipping level is fixed for each price, then jumps to the next tier.  This will be a discontinuous graph.
chubhunter [2.5K]2 years ago
3 0

Answer:

The answer is A for yall who probably didnt understand their explanantion

Step-by-step explanation:

every 5, 5, 10, 15

You might be interested in
Let p, q, and r be the propositions p: You get an A on the final exam. q: You do every exercise in this book. r: You get an A in
babunello [35]

Answer:

a) r ^ ¬q

b) p ^ꓥqꓥ^ r

c) r → p

d) p ^ ¬qꓥ^ r

e) (p ^ q) → r

f) r ↔ (q v p)

Step-by-step explanation:

 

 

ꓥ^ = AND Conjunction

vꓦ = OR disjunction

¬ = NOT Negation

↔ = Double Implication

→ = implication

6 0
2 years ago
A candlestick contains 5 pounds of silver. Suppose silver is worth $15 per ounce.
Evgen [1.6K]

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

5 pound = 16 x 5 = 80

Cost per ounce = 15

Cost of 80 ounces = 15 x 80 = 1200

Option D is the correct answer

7 0
2 years ago
At a local grocery store, apples cost $0.50 each and bananas cost $0.30 each. The expression 0.50x + 0.30y can be used to find t
JulsSmile [24]

(1) x represents the number of apples bought, y represents the number of bananas.

(2) each term represents the total costs of a given fruit, so 0.50x is the total cost of apples and 0.30y is total cost of bananas.

(3) The coefficients are unit prices: coefficient 0.50 is the price of 1 apple, 0.30 is the price of 1 banana.

3 0
2 years ago
A camera manufacturer spends $2,000 each day for overhead expenses plus $9 per camera for labor and materials. The cameras sell
mylen [45]
They must sell 250 cameras 
and 50 more cameras would be a $400 profit
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is equal to x in x - 8pi = pi?
pochemuha

Add 8π to both sides of the equation to get:

x - 8\pi + 8\pi = \pi + 8 \pi

\boxed{x = 9 \pi}


We have found that x = 9π. Remember that in solving problems like these with pi that it can often be helpful to treat pi as a variable.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Nikita ran a 5-kilometer race in 39 minutes (0.65 of an hour) without training beforehand. In the first part of the race, her av
    8·2 answers
  • 6.3c-2(1.5c+4.1) simplify this please!
    9·1 answer
  • SOMEONE PLEASE HELP ME ASAP!!!
    6·1 answer
  • Fractions. answer the question EXPLAIN.
    12·1 answer
  • What is the remainder in the synthetic division problem below?
    6·2 answers
  • Complete the following multiplication exercises.
    7·2 answers
  • The table below shows the amount of lemon juice and sugar needed to make three different-sized batches of lemonade using the sam
    14·1 answer
  • Samin can run 5 kilometers in 30 minutes. Assuming she keeps a constant pace, how many kilometers can she run in 45 minutes? URG
    12·2 answers
  • Salt and sugar give two distinctly different taste, one salty and the other sweet. In a mixture of salt and sugar, it is possibl
    15·1 answer
  • PLEASE HELP!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!