Answer:
The recommended daily intake of sodium for a 2000 calorie diet is 2500 mg.
Step-by-step explanation:
In order to calculate the daily intake of sodium we first need to calculate the mass of sodium present in both snacks, this is given by their sum.

We can now apply a rule of three for which the total sodium from the snacks is related to 66.4% in the same proportion as "x" mg, which is the value we want to know, is related to 100%. So we have:


The recommended daily intake of sodium for a 2000 calorie diet is 2500 mg.
Let
x--------> the amount in dollars that Luis make last week
we know that

------> equation that represent the situation
solve for x
Divide by
both sides



therefore
<u>the answer is</u>

The Mean = (135 + 71 + 69 + 80 + 158 + 152 + 161 + 96 + 122 + 118 + 87 + 85 ) : 12 = 111.166
The smallest value : 69
The greatest value : 161
s² = ∑( x i - x )² / ( n - 1 )
s² = ( 568.274 + 1613.3 + 1777.97 + 971.32 + 2193.42 + 1667.4 + +2483.42 + 230 + 117.38 + 46.7 + 584 + 684.66 ) : 11
s² = 1176.1676
s = √s² = √1176.1676
s ( Standard deviation ) = 34.295
All the values fall within 2 standard deviations:
x (Mean) - 2 s and x + 2 s
Answer:
Step-by-step explanation:
1)The probability of success in each of the 58 identical engine tests is p=0.92
n = 58
mean, u = np = 58×0.92 = 53.36
2) The only value that would be considered usual for this distribution is 91. This is because it is the only value between the minimum and maximum value
3) n = 546
p = 17/100 = 0.17
Mean = np = 546×0.17= 92.82
4) n = 1035
p = 36/100 = 0.36
np = 1035 × 0.36 = 372.6
5) The probability of success is 0.2.
p = 0.2
q= 1-p = 1-0.2 = 0.8
n = 35
standard deviation =
√npq = √35×0.2×0.8 = 2.34
6) p = 0.25
q = 1-0.25 = 0.75
n = 5
Variance = npq = 5×0.25×0.75 = 0.9
7) n = 982
p = 0.431
q = 1 - p = 1 - 0.431 = 0.569
Variance = npq = 982×0.431×0.569= 240.8
8) n = 500
p = 84/100 = 0.84
q = 1-0.84 = 0.16
Standard deviation = √npq
Standard deviation = √500×0.84×0.16 = 8.2