Answer:
195 cans will be left after 10 days
Sample Answer: I am given a number of cans, which is y, and I need to find the number of days, which is x. To do this, I would substitute 2600 for y, to get 2600 = 235x + 15. Solving for x, I would get x = 11. Thus, it would take 11 days to collect 2600 cans.
Step-by-step explanation:
i did the edge thing
Answer:
Step-by-step explanation:
Area of trapezium = 1/2 × h (a+b) = 864 cm^2
where h is the height and a and b are the two parallel sides
h = 24 cm
a = 30 cm
b = ?
1/2 × 24 ( 30 + b ) = 864
12 ( 30 + b ) = 864
30 + b = 864/12
30 + b = 72
b = 72 - 30
b = 42
Therefore the lenght of other base = 42 cm
Plz mark it as brainliest !!!!!!!!!!
Answer:
C. Different sample proportions would result each time, but for either sample size, they would be centered (have their mean) at the true population proportion.
Step-by-step explanation:
From the given information;
A political polling agency wants to take a random sample of registered voters and ask whether or not they will vote for a certain candidate.
A random sample is usually an outcome of any experiment that cannot be predicted before the result.
SO;
One plan is to select 400 voters, another plan is to select 1,600 voters
If the study were conducted repeatedly (selecting different samples of people each time);
Different sample proportions would result each time, but for either sample size, they would be centered (have their mean) at the true population proportion. This is because a sample proportion deals with random experiments that cannot be predicted in advance and they are quite known to be centered about the population proportion.