Answer:
The <em>t</em>-value used for the 95% confidence interval of paired data is 2.776.
Step-by-step explanation:
The confidence interval formula for mean difference for a paired data is as follows:

Here,
= sample mean of the difference,
= sample standard deviation of the difference,
<em>n </em>= sample size (both samples are of same size).
= critical value of <em>t</em>
(<em>n</em> - 1) = degrees of freedom
The information provided is:
<em>n</em> = 5
Confidence level = 95%
The critical value of <em>t</em> is:



*Use a <em>t</em>-table for the critical value of <em>t</em>.
Thus, the <em>t</em>-value used for the 95% confidence interval of paired data is 2.776.
Answer:
40%
Step-by-step explanation:
Original price: $25
Discounted price: $15
Amount of discount: $25 - $15 = $10
The boots sold for $10 less than the original price.
To find the percent discount, we need to find what percent of $25 is $10.
percent = part/whole * 100%
percent = 10/25 * 100%
percent = 0.4 * 100%
percent = 40%
27 thousand 27,000
3 hundred 300
5 ones 5
27,305 x 10= 273,050
Please let me know if you have any questions id be happy to explain in more detail
Answer:
If you are <u>traversing squares</u> then 7 different paths can be taken
If you are <u>traversing edges </u> then 36 different paths can be taken
Step-by-step explanation:
I have attached a picture that would describe the grid which is 7 units long.
The solution to the general problem is if you have to take X right steps, and Y down steps then the number of routes is simply the ways of choosing where to take the down (or right) steps. Such that:

Basically its the combination of terms.
In this problem,
If you are <u>traversing squares</u> then there are 6 right steps and 1 down step,
7 C 1 = 7 C 6= 7
If you are <u>traversing edges </u> then there are 7 right steps and 2 down steps:
9 C 2 = 9 C 7= 36
Answer:
The inglation rate can be calculated as:
R = ((year2 - year1)/year1 )*100%
A)
Year 1 = $132.00
Year 2 = $134.50
R = (($134.50 - $132.00)/$132.00)*100% = 1.89%
B)
Year 1 = $95.00
Year 2 = $97.50
R = (($97.50 - $95.00
)/$95.00
)*100% = 2.6%
C)
Year 1 = $100.00
Year 2 = $102.00
R = (($102.00 - $100.00
)/$100.00
)*100% = 2%
D)
Year 1 = $88.00
Year 2 = $89.25
R = (($89.25 - $88.00
)/$88.00
)*100% = 1.4%
E)
Year 1 = $115.50
Year 2 = $117.50
R = (($117.50 - $115.50
)/$115.50
)*100% = 1.7%
Then the order from least to greatest is:
D, E, A, C, B