Answer:
a) 51.4
b) answer attached
c) 48.59% female
Step-by-step explanation:
a) Male driver = 100-48.6 = 51.4%
b) answer attached below
c) probability that out of 20-64 group a randomly selected sample is female
( 39.54 ÷ 81.36 ) x 100
= 48.59% chance of her being a female
The student made a mistake in Line 1: AC=2, DF=2 AC ≅ DF .
Answer:
Therefore,
![r=\sqrt[3]{\frac{3V}{4\pi }}](https://tex.z-dn.net/?f=r%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B%5Cfrac%7B3V%7D%7B4%5Cpi%20%7D%7D)
is the required r
Step-by-step explanation:
Given:
Volume of inside of the sphere is given as

where r is the radius of the sphere
To Find:
r =?
Solution:
We have
......Given
![3\times V=4\pi r^{3} \\\\\therefore r^{3}=\frac{3V}{4\pi } \\\\\therefore r=\sqrt[3]{\frac{3V}{4\pi }} \textrm{which is the expression for r}](https://tex.z-dn.net/?f=3%5Ctimes%20V%3D4%5Cpi%20r%5E%7B3%7D%20%5C%5C%5C%5C%5Ctherefore%20r%5E%7B3%7D%3D%5Cfrac%7B3V%7D%7B4%5Cpi%20%7D%20%5C%5C%5C%5C%5Ctherefore%20r%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B%5Cfrac%7B3V%7D%7B4%5Cpi%20%7D%7D%20%5Ctextrm%7Bwhich%20is%20the%20expression%20for%20r%7D)
Therefore,
![r=\sqrt[3]{\frac{3V}{4\pi }}](https://tex.z-dn.net/?f=r%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B%5Cfrac%7B3V%7D%7B4%5Cpi%20%7D%7D)
is the required r
14.6 is the constant because no matter how many hours she will work (that number could change) it will always be a linear growth of 14.6.