Answer:
The anwerss to the question are
(A) P(No less than two people use their phones while driving) = 0.1225
(B) P(The probability that no more than one person of the three people use their cell phone while driving) = 0.147875
Step-by-step explanation:
The given relations are
Percentage of motorists that routinely drive while sing their phone = 35 %
The probaboloty that if a peerson is random;ty selected from a group of hudred person routinely uses their phone wjile friving P(phone) = 35
The probability that a motorist randomly selected fron a set of 100 do not routinely use thir phones while driving = P(No celll phone) = 65
Then the probability that when three people are selected at random at least two people of the three people use their cell phone while driving is
P(phone) = 35/100m = 0.35
P(No celll phone) = 65/100 = 0.65
(A) Probability of at least two of three use their phones whle driving is
0.35×0.35×0.65 +0.35×0.35×0.35 = 0.1225
(B) The probability of only one person out of three seted use their phones while driving is
(0.35)(0.65)(0.65) = 0.147875
Answer:
Ramon would need 27 bags
Step-by-step explanation:
This is because if you divide 6.75 by 0.25 you would get 27
Answer:
He needs to buy 120 packages of dod food.
Step-by-step explanation:
b - bird food
h - hamster food
d - dog food
c - cat food
b + h + d + c = 600
b = h (bird food is the <em>same</em> as hamster food)
b = 4 d (bird food is <em>4 times</em> dod food)
c = d/2 (cat food is <em>half</em> dog food)
Total of packages ordered.
b + b + d + c = 600
4d + 4d + d + d/2 = 600
4 d + 4 d + d + d = 600. 2
10 d = 1.200
d= 120 .........the amount of dog food packages.
Answer:
10 inches.
Step-by-step explanation:
If 1 inch represents 150 miles, and there are 1500 miles covered by the map, then the length of the highway on the map is 10 inches.
5345.40 is what percent of 45300
5345.40=45300x
0.118=x --divide both sides by 45300
andrews net federal income tax rate is C) 11.8%