Answer:
<em>55mph
. None of the options are correct
</em>
Step-by-step explanation:
If the speed varies inversely as the time it takes to drive, then v ∝ 1/t. where;
v is the speed
t is the time taken
Hence;
v = k/t with k being the constant of proportionality.
Since it takes Kris 5 hours when driving at 55 mph, we will substitute v = 55mph and t = 5 hours. into the equation above to get the value of k as shown:
55 = k/5
Cross multiply
k = 55*5
k = 275
Hence, to calculate the speed it will Martin to drive for 5 hours, we will substitute k = 275 and t = 5 into the original equation v = k/t as shownl
v = 275/5
v = 55 mph
<em>Hence, we can conclude that Martin will also need to drive at a speed of 55mph if he wants to take 5hours.</em>
18 x 40 = 720 per week.....720 x 4 = 2880 per month earnings
net pay = 0.72(2880) = 2073.60 <=== cash inflow.
how much he spends per month is his cash outflow.
2(5x + 2)^2 = 48
divide both sides by 2
(5x + 2)^2 = 24
square root both sides to clear the power of two.
5x + 2 = + - sqrt24
subtract 2 from both sides
5x = -2 + - sqrt 24
divide both sides by 5
x = (-2 +-sqrt24)/5 or decimal answers .58 and -1.38
The answer is D) The car travels 53 mph(Miles Per Hours).
212/4 = 53
318/6 = 53
424/8 = 53
530/10 = 53
The correct answers should be A. Your ability to solve problems
Aptitude tests often deal with solving issues using logical reasoning and behavior when solving problems.