That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Answer:
10
Step-by-step explanation:
If there is a direct relation between two variables x and y then it can be represented as
y = kx ,
where y is dependent variable
x is independent variable
k is constant of variation
_____________________________
First condition
y = 400
x = r
using y = kx then relationship will be
400 = kr
finding k here
k = 400/r
Second condition
y = r
x = 4
using y = kx then relationship will be
r = 4k
finding k
k = r/4
since in both condition equation is same
thus, value of k will also be same
thus,
400/r = r/4
=> 400*4 = r*r
=> 1600 = r^2

Thus, 40 is the value of r
k = r/4 = 40/4 = 10
Thus, constant of variation is 10 which is correct choice.
To cross validate
k = 400/r = 400/40 = 10
<span>5 ,1 ,-3,-7 ? what the dickens is going on?
notice, from 5 to 1, is really -4 units,
from 1 to -3, is -4 units as well, 1 -4 = -3 and so on.
so, to get the next term's value, you simply subtract 4 from the current one, namely -4 is the "common difference".
and we also know the first term is 5, ok... then
</span>

<span>
</span>
Answer:
D
Step-by-step explanation:
It turns out from similar triangles, that 7/BD = BD / 18. Use triangles ABD and BDC to show this relationship. Solving this equation will give you BD
BD^2 = 7*18
BD^2 = 126 Just leave it in this form. Do your rounding at the end.
Because triangle BDC is a right angle triangle, use the Pythagorean Theorem to solve for m
m^2 = BD^2 + 7^2
m^2 = 126 + 49
m^2 = 175 Take the square root of both sides.
sqrt(m^2) = sqrt(175)
m = 13.22
so the answer is D