answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly [62]
1 year ago
11

Rachel Davis buys a $20,000 property. She puts down $1,000, with the balance to be repaid over 20 years at 12% interest. Her mon

thly payments are $209.38.
What is the approximate amount of interest paid on the loan at its maturity?
Business
1 answer:
jonny [76]1 year ago
4 0

Answer:

approximate amount of interest paid $31,500

Explanation:

given data

buys property = $20,000

puts down =  $1,000

interest = 12 %

time = 20 year = 20 × 12 = 240 months

monthly payments = $209.38

solution

we get here total payment will be = $209.38 × 240 monthly

total payment = $50,251.20

so amount of interest paid on loan at maturity will be as

amount of interest paid = total payment  - buys property - puts down

amount of interest paid = $50,251.20 - $20,000 - $1,000

amount of interest paid = $31,251.20

so approximate amount of interest paid $31,500

You might be interested in
If all you knew about a production system was that total daily output was 400 units and the total labor necessary to produce the
Serjik [45]

Answer:

partial measure

Explanation:

Based on the information provided it can be said that the kind of productivity measure that can be used would be a partial measure. Partial Productivity measure relates output to a single input unit. For example, capital productivity deals with output per unit of capital while energy productivity relates output per joule of energy used. In this scenario, we would need labor productivity which is output per hour worked.

6 0
2 years ago
Look at the circular flow diagram. Choose and define an environmental issue. Using the diagram as a guide, explain how the envir
Pavel [41]

Answer:

Household and government are related to each other in terms of economic unit. Household pay taxes to government and then government use that money for the people. Household earn the money by working in firms or by running their own business.

Environmental issues such as air pollution can affect the relationship between household and government. Popleuses their own transport to go to firms and the number of vehicles are increasing day by day which causes air pollution.

The government can form policies against personal transport and convince people to use public transport which will be beneficial for government as government will directly get money from household.

8 0
2 years ago
Vaughn Manufacturing's accounting records reflect the following inventories: Dec. 31, 2020 Dec. 31, 2019Raw materials inventory
pychu [463]

Answer:

$2,090,000

Explanation:

The computation of the total manufacturing cost is shown below:

Total manufacturing cost = Cost of direct materials used + direct labor cost + manufacturing overhead  cost incurred

where,

Cost of direct materials used = Beginning balance of raw material + Purchase of direct materials - ending balance of raw material

= $290,000 + $840,000 - $350,000

= $780,000

So, the total manufacturing cost equals to

= $780,000 + $670,000 + $640,000

= $2,090,000

6 0
2 years ago
Muir Manufacturing produces two popular grades of commercial carpeting among its many other products. In the coming production p
Rufina [12.5K]

Answer:

With 16 Grade X and 54 Grade Y the company maximize their profit at 11,840 dollars

Explanation:

We set up the scenario in Excel and use SOLVER tool:

X = 50 synthetic + 25 labor + 20 foam

Y = 40 synthetic + 28 labor + 15 foam

Profit:

X = 200

Y = 160

Constraing:

synthetics <= 3,000

foam <= 1,500

Grade X and Grade Y are integer.

goal: maximize profit

16 of Grade X

and 54 of grade Y

16 x 50 = 800

16 x 30  = 540

54 x 40  = 2,160

54 x 15  =    810

Profit:

16 x 200 + 54 x 160 = 11840

4 0
1 year ago
Tanya Company has the following​ information: Accounts​ Receivable, January​ 1, 20xx ​$230,000 Accounts​ Receivable, December​ 3
laiz [17]

Answer:

$2,626,000

Explanation:

The computation of  collections from customers is shown below:

Ending balance of accounts receivable = Beginning balance + credit sales - customers’ accounts collected - write off amount

$400,000 = $230,000 + $1,810,000 - customers’ accounts collected - $14,000

$400,000 = $2,026,000 - customers’ accounts collected

So, the customer account collected would be

= $2,026,000 - $400,000

= $1,626,000

And, the cash sales is $1,000,000

So, the total amount collected would be

= $1,626,000 + $1,000,000

= $2,626,000

Since the question does not specify anything. So we take both the cash sales and the credit sales

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Rosie and her brother michael decided recently to purchase an rv together. they both want to use the rv to take their families c
    11·1 answer
  • Jane, a partner in a cpa firm, borrows $100,000 on a secured note from one of the firm's bank audit clients to build a new dorme
    9·1 answer
  • Most frequent pattern mining algorithms consider only distinct items in a transaction. however, multiple occurrences of an item
    15·2 answers
  • Most operating decisions of management focus on a narrow range of activity called the______________.
    15·1 answer
  • Corny Solutions processes various corn related food items. One of its facilities located in Iowa, performs some initial processi
    6·1 answer
  • Changes in board of director configurations over time indicate that currently boards are dominated by outsiders (with over 84 pe
    13·1 answer
  • Amelia has a lot of business knowledge and is confident in her abilities to open a successful store. She recently opened a baker
    8·1 answer
  • Carmel Corporation is considering the purchase of a machine costing $38,000 with a 4-year useful life and no salvage value. Carm
    11·1 answer
  • Isa is head of housekeeping services at the Ashworth Hotel, a luxury hotel and resort. Last week, she received 29 customer compl
    5·1 answer
  • Two parcels of land priced at $2,100 per acre were purchased. One parcel was 5 acres in size, and the other was 1 square mile in
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!