Solution
Given :
Standard direct labor hours = 4.6 hours per unit
Standard variable overhead rate = $ 4.60 per hour
Actual direct labor hours worked = 9400
Actual variable overhead incurred = $ 44,940
Number of units of N06C = 2100 units
Therefore, output absorbed, V.OH = SHAO x budget OH/hr
= (2100 units x 4.6 per unit) x $ 4.60 per hour
= $ 44,436
The Input Absorbed V.OH = actual hours x budgeted OH/hour
= 9400 x $ 4.60 per hour
= $ 43,240
Therefore, the variable overhead rate variance is = $ 43,240 - $ 44,436
= $ 1196 (U)
<span>Maintaining an active lifestyle requires small but manageable changes in daily life. First of all, awareness is key. How many steps do you normally take? What do your work life and home life look like in terms of movement? Once someone knows what a typical day looks like, they can see where they are weak. Small changes can then be made, such as parking the car further from the store or taking walking breaks when sitting at the office desk for hours each day. Finally, an active lifestyle can be social. Being with friends does not have to revolve around food and drink; rather, friends can be enjoyed while playing leisurely sports (i.e., racquetball, tennis) or walking while conversing.</span>
Answer: Relational
Explanation: Relational orientation is a term in marketing where a marketer or producer identify the need of its customers or consumers and make available products that will meet their need and help to build a good relationship with the consumers or customer. This term is used by most multinationals like Apple etc to build brand loyalty and maintain a good market share.
Answer:
d.Yes, income will increase by $30,000
Explanation:
The net profit from this order = Revenue – all expense related = number of unit sold x (price per unit – cost per unit) =
6,000 boxes x (price $15 – Direct materials $6 - Direct labor $2 - Variable overhead $2 - Fixed overhead $3 but avoidable) = 6000 x (15-6-2-2-0) = $30,000
Answer:
$1.62billion ; $1.82billion
Explanation:
According to amended S-1 filed November 4, 2013, the estimated amounts of net proceeds to be received by the company after the offering, excluding and including the over-allotment option is $1.62billion or approximately $1.86billion if the underwriters fully exercise their option to purchase additional stock. The standard initial public offering price is assumed to be $24 per share.
goes on to explain that the main reason for this offering is to optimize their financial flexibility and capitalization, as well as to make their common stock available to the public. Net proceeds from the offering would also be fully utilized in facilitating their working expenses as well as funding business and taxation expenses.