Answer:
5,340
Step-by-step explanation:
Hi there:)
Amount invested in stock
=5000×0.6=3000
Amount invested in a saving account
5000-3000=2000
The stock increases 9% in the first year
3,000×(1+0.09)=3,270
and loses 4% of its value the second year
3,270×(1−0.04)=3,139.2
Amount of a saving account after two years
2,000×(1+0.049)^(2)=2,200.8
the total amount gained during the 2 years
3,139.2+2,200.8=5,340...answer
Hope it helps
Answer:
15 miles per hour
Step-by-step explanation:
First, lets find the number of miles he goes in 1 minutes.
That would be found by dividing the number of miles (12) by the number of minutes (48), so we have:
12/48 = 0.25 miles per minute
We want the speed in miles PER HOUR.
So, how many minutes are in an hour??
That is 60 mins = 1 hr
So, we need to multiply this by 60.So,
0.25 miles per minute * 60 minutes (1 hr) = 15 miles per hour
Absolute value- the amount a number is away from zero. With this information, we can conclude,
|-12| = 12
|-15| = 15