Answer:
$70,000 overapplied
Explanation:
Raymond manufacturing expected job No 59 to cost $600,000 of overhead , $1,000,000 materials and $400,000 labour
The actual production cost is $590,000
$1,140,000 worth of materials were used and $440,000 labour cost
The first step is to calculate the overhead rate
= expected overhead /expected cost of labor
= $600,000/$400,000
= 1.5
The overhead applied can be calculated as follows
= overhead rate× real cost of labor
= 1.5 × $440,000
= $660,000
Therefore the over applied or underapplied can be calculated as follows
= $660,000-$590,000
= $70,000
Hence the overapplied is $70,000
Answer: C - direct labor and manufacturing overhead.
Explanation: Conversion costs are costs incurred in bringing raw materials to finished products. Its a cost that includes direct labour and manufacturing overheads because they both relate directly to the conversion of the raw materials to finished products.
Answer:
<u>The correct answer is that Rachel's workshop total cost is US$ 5,700 per month and US$ 19 of average cost per unit sold every month.</u>
Explanation:
<u>1. Rachel's workshop monthly costs</u>
Rent US$ 600
Salaries US$ 3,600
Insurance premium US$ 300
Raw materials US$ 1,200
<u>Total monthly costs US$ 5,700</u>
<u>2. Rachel's workshop average monthly costs</u>
Number of units sold per month = 300
Average monthly costs = Total monthly costs/Number of units sold
Average monthly costs = 5,700/300
<u>Average monthly costs = US$ 19</u>
Answer:
34%
Explanation:
Product cost using absorption costing:
Please note that under absorption costing, all manufacturing costs, whether fixed or variable, would be included in product cost'.
Unit product cost:
= Direct material cost per unit + Direct labor per unit+ Variable manufacturing overhead + Fixed manufacturing overhead
= $27 + $16 + $8 + ($216,000 ÷ 9,000)
= $27 + $16 + $8 + $24
= $75
Markup percentage on absorption cost
:
= [(Required ROI × Investment) + Selling and administrative expenses] ÷ [Unit product cost × Units sales]
= [(10% × $1,305,000) + ($3.00 × 9,000 + $72,000)] ÷ [$75 × 9,000]
= $229,500 ÷ $675,000
= 34%
How to calculate Open-to-buy:
Open-to-buy = planned purchases - (orders received + merchandise ordered)
Planned purchases = $2,500
Received orders = $1,200
Ordered merchandise = $700
Open-to-buy = $2,500 - ($1,200 + $700)
Open-to-buy = $2,500 - $1,900
Open-to-buy = $600