Answer:
$4,400,000
Explanation:
Cash Pledged $2,000,000
Treasury bill due in one month $2,000,000
Cash in checking account $400,000
Cash and Cash Equivalents $4,400,000
Please note that treasury bill due after 90 days or maturing after 90 days are not considered cash equivalents.
Answer:
Debit to loss on sale of equipment of $20,000
Explanation:
Data provided in the question:
Selling cost of the equipment = $100,000
Cost of the equipment = $300,000
Accumulated depreciation of the equipment = $180,000
Now,
The book value of the equipment
= Cost of the equipment - Accumulated depreciation
= $300,000 - $180,000
= $120,000
Therefore,
Proceeds for selling
= Selling cost of the equipment - Book value of the equipment
= $100,000 - $120,000
= - $20,000
Here, the negative sign depicts a loss
Hence,
The company’s journal entry to record the sale of the equipment would include a Debit to loss on sale of equipment of $20,000
Answer:
=> fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills = 0.4482 = 44.82%.
=> fraction to equity = 0.5518 = 55.18%.
Explanation:
So, in this question or problem we are given the following parameters or data or information which are; that the utility function is U = E(r) – 0.5 × Aσ2 and the risk-aversion coefficient is A = 4.4.
The fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills and its equivalent fraction to equity can be calculated by using the formula below;
The first step is to determine or Calculate the value of fraction to equity.
Hence, the fraction to equity = risk premium/(market standard deviation)^2 - risk aversion.
= 8.10% ÷ [(20.48%)^2 × 3.5 = 0.5518.
Therefore, the value for fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills = 1 - fraction to equity = 1 - 0.5518 =0.4482 .
Answer:
C) 1.5
Explanation:
multifactor productivity
= total revenue per day/total cost per day
= (30*200)/[(5*8*25)+(15*200)]
= 6000/4000
= 1.5
Therefore, The multifactor productivity is 1.5