Answer:
Business Solutions
Second-quarter 2018
Fixed Budget Performance Report
Budgeted Actual
Variable expenses for desks $104,720 $104,720*
Variable expenses for chairs, $20,800 $20,800*
<u>Fixed expenses $34,000 $35,800</u>
<u>Total Expenses $159,520 $ 156,320 </u>
*Suppose the actual variable expenses are the same as budgeted variable expenses.
Explanation:
The variable expenses depend on the number of units of chairs and desks produced where as the fixed expenses remain constant irrespective of the no of units of production.
Variable expenses are those expenses that vary directly with the number of units produced ( example more desks and more chairs will require more material).
I THINK it's A but i'm not sure
Letter D is correct! Increasing customer retention and reducing customer churn.
Relationship marketing is a set of actions that a company uses to strengthen its relationship with the customer, in order to retain and retain them. The addition of Burberry has increased its involvement in social media with the goal of staying closer to its customers and offering benefits such as collaboration with a famous actress. This strategy strengthens the customer-brand relationship by translating the brand's interest in meeting its customer's needs and wants and thus strengthening brand recognition in the marketplace.
Answer:
Contribution margin= $15
Explanation:
Giving the following information:
Sales May in units:
Budget:
Tulips= 4,950
Geraniums= 3,300
Actual:
Tulips= 4,420
Geraniums= 4,080
Contribution margin:
Budget:
Tulips= $11
Geraniums= $21
Actual:
Tulips= $12
Geraniums= $19
We need to calculate the budgeted contribution margin per composite unit.
First, we need to calculate the percentage of sales for each plant.
Total units= 8250 units
Tulips= 4950/8250= 0.6
Geranius= 3300/8250= 0.4
Contribution margin= (0.6*11)+(0.4*21)= $15