Distance = rate times time.
414= .75x
414/.75
552 miles per hour
Answer: See explanation
Step-by-step explanation:
Price of sandwich = $6
Food tax = 5% of $6
= 0.05 × $6
= $0.3
Tip = 20% of $6
= 0.2 × $6
= $1.2
Total cost of meal:
= $6 + $0.3 + $1.2
= $7.5
Answer: $ 4,515
Step-by-step explanation:
The cost of the car she wanted to buy = $35,550
Her savings = $20,700
That means she needs( $35,550 - $20,700) more in order for her to buy the car.
Amount borrowed from the finance company = $35,550 - $20,700
= $ 14,850
Since she now owes the financial company a total of $19,365, then the interest accrued by the loan she borrowed is given by:
$19,365 - $ 14,850
= $4,515
Question:
The graph shows the amount of money Miguel earns after working x hours. What is the rate of change of the amount earned with respect to hours worked for this function? hours per dollar hours per dollar 3 dollars per hour 13 dollars per hour
Answer: 13 dollars per hour
Step-by-step explanation:
The rate of change (ROC) for the point defined on the graph can be deduced by calculating the ratio of the difference between the two coordinate points given, similar to calculating the gradient or slope :
Point a = (5, 65) = (x2, y2)
Point b = (2, 26) = (x1, y1)
Calculating the gradient or slope :
Rate of change = (y2 - y1) / (x2 - x1)
Rate of change = (65 - 26) / (5 - 2)
Rate of change = 39 / 3
= 13 dollars per hour