Answer:
a. What is the MRP per driver per day?
- the marginal revenue product per driver = 60 packages x $20 = $1,200 per day
b. Now suppose that a union forces the company to place a supervisor in each vehicle at a cost of $300 per supervisor per day. The presence of the supervisor causes the number of packages delivered per vehicle per day to rise to 60 packages per day What is the MRP per supervisor per day? By how much per vehicle per day do firm profits fall after supervisors are introduced?
- if the drivers were already delivering 60 packages per day without the supervisor, then the addition of the supervisor doesn't change anything. So the MRP of the supervisor is $0. That means that the company's profits will decrease by $300 per day due to the supervisors.
c. How many packages per day would each vehicle have to deliver in order to maintain the firm's profit per vehicle after supervisors are introduced?
- $300 / 20 = 15 packages per day
- in order to maintain the profit per vehicle, each team of delivery man + supervisor should be able to deliver 75 packages per day.
d. Suppose that the number of packages delivered per day cannot be increased but that the price per deliver might potentially be raised. What price would the firm have to charge for each delivery in order to maintain the firm's profit per vehicle after supervisors are introduced?
- $300 / 60 = $5
- the price of each package delivered should increase by $5 to $25 per package.
I’m pretty sure the answer is the 3rd one
Answer:
$1,269.46
Explanation:
Earnings Before Interest and Tax (EBIT) refers to the net income which is a difference between the revenue of an organisation and the expenses that were incurred in order to generate that revenue. The calculation of the EBIT is usually for a particular year and it is usually found in the Income Statement part of an organisation's financial statement.
To calculate the EBIT therefore, the Tax as well as interest must be added back to the Net Income after tax (usually added to retained earnings)
Therefore, Net Income = Dividends paid + Net Income (added to retained earnings)
= $75 + $418 = $493 - This represents a partial net income
The next step is to calculate the taxable income as follows:
The net income is $493, and the Tax rate is 35%
Taxable Income = $493/ (1-0.35) = $758.46
Earnings before interest and tax therefore =
Interest paid + Taxable Income
= $511 + $758.46 = $1,269.46
<span>Banks pay pay interest on a daily basis compounded 365 days a year. They would have paid interest on $200 for the first half of the month and $100 for the second half of the month. This averages out to $100. If this is a homework question, then the answer is $150. AVERAGE OF BOTH HALF YEARS = (200+100)/2 happens to = $150,</span>
In the question above, Walt asks for 10 gallons of gas while Jessie asks for $10 worth of gas. In both the cases, the drivers need gas but Walt is concerned about the quantity of gas and Jessie is concerned about the price of the gas.
In case of Walt, the price elasticity of demand is zero because he want 10 gallons of gas regardless of the price of gas per gallon. While in case of Jessie, the price elasticity of demand is one because he wants to buy gas worth $10, no matter what is the price of the gas per gallon.