Answer:
c. credit to Manufacturing Overhead of $92,000
Explanation:
Applied Manufacturing overhead was $92,000
So, The journal entry to record this will be,
Dr. Cr.
Work in Process of $92,000
Manufacturing Overhead $92,000
So, manufacturing overhead account is credited with the value of $92,000.
The percentage of American workers that were classified as employed in the industry that is automotive-related is only 20%. There were only 2 out 10 Americans who are working on this job. Automotive jobs cover auto dealerships, and manufacturing plants.
Answer:
$140,000
Explanation:
The difference between operating incomes under absorption costing and variable costing based on fixed expenses is shown below:
Variable costing:
Fixed manufacturing overhead in production $750,000
Absorption costing:
The Fixed cost would be
= Beginning fixed manufacturing overhead in inventory + Fixed manufacturing overhead in production - Ending fixed manufacturing overhead in inventory
= $190,000 + $750,000 - $50,000
= $890,000
So, the difference would be
= $890,000 - $750,000
= $140,000
Answer:
Sherlok asked him wasssupppp and got job.
Explanation: