Answer:
Explanation:
As we know that time interest earned ratio = Income before interest and taxes / interest expense.
Sales = 546000
less: cost of goods sold = (<u>244410</u>)
Gross profit 301590
Less: <u>expenses</u>
Depreciation expense =( <u>61900 </u>)
Profit before interest and taxes 239690
Less: tax
(239690 * 23%) = (<u>55128</u>)
Profit 184562
Profit - Retained earning Addition = Interest
184562 - 74300 = 110262.
Interest earned ratio = 239690 / 110262 = 2.17 times
Answer:
The answers are:
- When managers come up with their own plans, they are likely to be more committed to following through on them.
- The environment is a dynamic one, and department and front line managers can come up with more responsive plans than can central leadership.
Explanation:
Personally I consider a very good idea if the Board of Governors decides to hire planning specialists to help regional or local managers develop their own plans. There are several advantages with this approach:
Regional managers know their "markets" and how to act and deal with them. I guess most of the Board of Governors is made up of wealthy or very important members, and many times their reality is very different than that of normal regular people.
Also, if regional managers can come up with their own plans, they will be extremely motivated to follow them through. They know that if something goes wrong, all the fingers will blame them.
Answer:
a. Warranty expense $480,000
b. Warrant liability $96,000
Explanation:
Solution-a
Warranty expense = 3%*100,000*$160
Warranty expense = $480,000
Solution-b
Warranty liability = $480,000 -($160*2,400)
Warranty liability = $96,000
Answer:
The correct answer is D.
Explanation:
Giving the following information:
Purchase Discounts $ 5,600 Freight - in 7,800 Purchases 200,010 Beginning Inventory 23,500 Ending Inventory 28,800 Purchase Returns 6,400 Using the periodic system
Purchased= 200,010 + 7,800 - 5,600 - 6,400= $195,810
Answer:
1)They would prefer to make shorts as contribution margin per unit is higher for shorts
Explanation:
Step 1. Given information.
- Sales price shirts is $24
- Variable costs shirts is $10
- Variable costs shorts $17
Step 2. Formulas needed to solve the exercise
Contribution margin = sales price - variable cost
Step 3. Calculation.
Contribution margin shirts = 24 - 10 = 14
Contribution margin shorts = 32 - 17 = 15
Step 4. Solution.
<h2>
Contribution margin shorts > Contribution margin shirts</h2>