Answer:
Increase in GDP = $5
correct option is b. GDP increases by $5.00
Explanation:
given data
bake bread sold = $3.00
flour sold = $1
sells to consumer = $2.00
to find out
what is the effect on GDP
solution
we get GDP that is increase is express as
Increase in GDP = flour sold + ( bake bread sold - flour sold ) + sells to consumer ..................1
put here value we get by equation 1
Increase in GDP = $1 + ( $3 - $1 ) + $2
Increase in GDP = $5
correct option is b. GDP increases by $5.00
Answer:
Nexium & Associates Journal entries
March 1
Dr Accounts Receivable800
Cr Service Revenue 800
March 9
Dr Office Furniture1,060
Cr Office Supplies 160
Cr Accounts Payable1,220
March 15
Dr Accounts Payable1,220
Cr Cash1,220
March 23
Dr Electricity Expense430
Cr Accounts Payable430
March 31
Dr Salaries Expense850
Cr Cash850
Explanation:
The details given about Nexium & Associates are straight forward and required no further
adjustment.
Answer:
Quality Timber Pty Ltd
In this scenario, the performance norms are _below-average____ and cohesiveness is _ high____, so productivity is _low___.
Explanation:
It has been established that group norms influence individual behavior and group performance. Performance Norms refer to how a person should work in a given group and what his or her output should be.
Cohesion, according to wikipedia.com, "can be more specifically defined as the tendency for a group to be in unity while working towards a goal or to satisfy the emotional needs of its members." Employees of the packaging department tend to be enjoying so much group cohesiveness. But, they need to break some habits to focus on achieving corporate goals by increasing their productivity.
According to Paul Krugman of the Organization for Economic Co-operation and Development, "Productivity is commonly defined as a ratio between the output volume and the volume of inputs. In other words, it measures how efficiently production inputs, such as labour and capital, are being used in an economy to produce a given level of output." A rough assessment of the packaging department employees' performance shows low productivity, as they are "consistently behind schedule and take long lunch breaks, and frequently chat with co-workers," instead of concentrating on their jobs.
Answer: B) employee’s compensation.
The income approach to measure gross domestic product or GDP starts with the income earned (wages plus plus rents plus interest plus profits) from the production of goods and services.
Based on the income-based method of calculating GDP, income or wages earned by Joe and Michelle for being partners can be categorized under B) employee’s compensation.
Answer:
D. $525,000
Explanation:
budgeted production = 15,000 units/month
unit production time required = 30 minutes => 0.5 hours
direct labor rate = $70 per hour
Budgeted cost of direct labor for the month = 15,000 * 0.5 * 70
= $525,000